BLOG

Aranżacja okna w kuchni

W jaki sposób je zaaranżować żeby było ładnie i funkcjonalnie?

Nieważne czy mała, czy duża kuchnia to „serce domu”. To miejsce w którym, podczas wspólnych posiłków zacieśniają się relacje rodzinne. Naturalne oświetlenie poprawia humor, ale także pozytywnie wpływa na ogrzewanie oraz wentylację, która w kuchni jest bardzo potrzebna. Dlatego w każdej kuchni powinno być okno. W jaki sposób je zaaranżować żeby było ładnie i funkcjonalnie?

Firanki

Firanki przede wszystkim nie powinny być zbyt długie, żeby umożliwiały swobodne otwieranie i zamykanie okna. Jeżeli spędzamy dużo czasu w kuchni to powinny wpuszczać do wnętrza mnóstwo naturalnego światła.

Kolory firanek powinny być dobrane według gustu, ale także potrzeb. Jeżeli nie fascynuje nas krzątanie się po kuchni i przygotowywanie potraw, to w takiej sytuacji możemy zdecydować się na śnieżnobiałe firanki. Natomiast gdy gotowanie to nasza pasja i spędzamy dużo czasu na kuchennych eksperymentach, wówczas powinniśmy postawić na kremowe lub mleczne. Śnieżnobiałe firanki od nadmiaru zapachów mogłyby szybko zżółknąć.

Rodzaje firanek

Firanki woalowe, to bardzo delikatne firanki, które efektownie zdobią okno. Szczególnie efektownie prezentują się w kuchniach połączonych z salonem z dużymi, wysokimi oknami. Nawet niewielki podmuch sprawi, że firany będą finezyjnie falować. Firanki woalowe dzięki swojej delikatnej strukturze nie zaciemniają okna.

Firanki tzw. zazdrostki są modne od pokoleń. To małe poziome firanki, które wiesza się w dolnej części skrzydła okiennego na karniszach teleskopowych lub specjalnych prętach. Jakiś czas temu kojarzone były z babciną kuchnią na wsi. Obecnie jednak są coraz bardziej popularne. Zazdrostki wpisują się doskonale w aranżacje kuchni w różnych stylach. To świetne rozwiązanie, gdy nie chcemy zaciemniać pomieszczenia, a jednocześnie udekorować mieszkanie. Taki rodzaj firanek stanowi też dyskretną barierę przed wścibskimi sąsiadami.

Lambrekiny to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy ozdobić okno, jednocześnie nie zasłaniając go. Lambrekiny to firanki wieszane przy karniszu. Mogą być bardzo krótkie lub nieco dłuższe nawet do połowy okna. Najbardziej popularne kolory tego typu firanek to białe lub prześwitujące. Z racji tego, że lambrekiny są stosunkowo krótkie, to w niewielkim stopniu zasłaniają okno, dzięki czemu przepuszczają mnóstwo naturalnego światła. Ponadto bez obawy o zabrudzenie można korzystać z parapetu lub blatu.

Rolety

Są również zwolennicy funkcjonalności, którzy wybierają rolety. Obecnie na rynku jest mnóstwo wzorów, kolorów i materiałów z których wykonywane są rolety. Dzięki czemu roleta może być równie efektowna jak firanka.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi