BLOG

Bezpieczny dom na święta

W jaki sposób zabezpieczyć dom przed wyjazdem na święta?

Święta to czas, gdy wyjeżdżamy odwiedzać rodzinę, czy też odpocząć. W sezonie zimowym piękne są góry, ale bywają także zwolennicy słońca, którzy wybierają ciepłe kraje. Czasami wyjeżdżamy nawet na kilka dni, zostawiając cały nasz dobytek. W tym okresie swoje „żniwo” zbierają złodzieje. Jednak włamanie i kradzież to nie jedyne niebezpieczeństwo, które może nam się przydarzyć podczas nieobecności. Zatem o czym należy pamiętać zostawiając nasz dom na kilka dni?

Woda, gaz i prąd

Przed wyjazdem powinniśmy zabezpieczyć nasz dom przed niespodziewanymi zdarzeniami losowymi, a mianowicie zakręcić główny zawór wody oraz gazu. Ktoś może powiedzieć, że takie sytuacje jak pęknięcie rur nie zdarzają się często, ale jednak się zdarzają. Wówczas nasze zaniedbanie może nas wiele kosztować. Mieszkańcy bloku są narażeni nie tylko własnym zalaniem, ale też zalaniem sąsiada. To samo dotyczy ewentualnego wycieku gazu. Nawet niewielka nieszczelność może doprowadzić do wybuchu, dlatego też powinniśmy zakręcić butlę lub główny zawór w przypadku korzystania z gazu miejskiego. Mieszkając w bloku możemy narobić szkód nie tylko sobie ale i sąsiadom. Jeżeli chodzi o prąd to w miarę możliwości powinniśmy wyłączyć z kontaktu wszystkie urządzenia elektryczne. A może wyłączyć prąd w całym domu? To nie do końca dobry pomysł, ponieważ gdy mamy zainstalowany alarm, to podczas próby włamania nie odstraszyłby złodziei.

Okna

Według policyjnych statystyk to właśnie głównie przez okna złodzieje przedostają się do środka, dlatego o te elementy domu musimy szczególnie zadbać. Już na etapie wyboru okien powinniśmy brać pod uwagę bezpieczeństwo. Dlatego warto pomyśleć o oknach antywłamaniowych. Firma Domel w standardzie posiada zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie okna. Ponadto warto zastosować szybę hartowną, która jest 4 razy bardziej odporna na uderzenie, niż zwykła, natomiast w przypadku bardzo silnego uderzenia pęka w sposób bezpieczny na kawałki o nieostrych krawędziach, minimalizując ryzyko skaleczenia. Istotną funkcją jest także klamka z kluczykiem, szczególnie przydatna gdy mamy małe dzieci. Po wciśnięciu przycisku nie ma możliwość obrotu klamką. Jednak żadne zabezpieczenia nie pomogą, gdy wyjeżdżając zapomnimy zamknąć okna i złodziej to zauważy. Nawet gdy okno będzie rozszczelnione to może okazać się problem, ponieważ silniejszy powiew wiatru mógłby spowodować otwarcie okna. Otwarte okno nie tylko grozi włamaniem, ale także przedostaniem się opadów do środka. Istnieje możliwość zamontowania okien z automatycznym sterowaniem. Wówczas za pomocą odpowiedniej aplikacji możemy sterować skrzydłami nawet, gdy jesteśmy poza domem.

Alarm i kamery

Gdy wyjeżdżamy na dłużej, to powinniśmy zamknąć drzwi na wszystkie zamki. Jeżeli posiadamy w domu alarm, to należy go włączyć. W świątecznej gorączce może się zdarzyć zapomnieć o takich rzeczach. Gdy nie mamy pewności, że wszystko zamknięte tak jak trzeba, to lepiej sprawdzić i spędzać święta spokojnie, niż na myśleniu, czy nasz dom jest bezpieczny. Warto także zastosować w oknach kontaktrony, czyli czujniki otwarcia. Te niewielkie czujniki otwarcia poinformują za pomocą alarmu o próbie wtargnięcia do środka, co skutecznie może zniechęcić włamywaczy do dalszych działań.

Dobrym  pomysłem są też kamery, które zarejestrują próbę włamania na naszą posesję. Już same atrapy mogą skutecznie odstraszyć złodziei. Świetnym rozwiązaniem będą też czujniki światła, które pod wpływem ruchu zaświecą światło. Na rynku dostępne są także lampy, które zapalają się o określonym czasie.

Pomoc sąsiedzka

Zaufanym sąsiadom możemy powierzyć klucze, żeby podlewali kwiatki, a także odbierali pocztę. Zapalane wieczorem światło lub włączony telewizor sprawia wrażenie obecności domowników. Takie elementy mogą skutecznie zniechęcić złodzieja do próby włamania. Nawet gdy złodzieje obserwują nasz dom i widzą, że sąsiedzi przychodzą od czasu do czasu, to mogą obawiać się niespodziewanej wizyty.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi