25.01.2024
Przeczytasz w 3 minuty

Okna w kolorze czarnym stają się coraz częstszym wyborem w aranżacji wnętrz i elewacji domów. Ich rosnąca popularność wynika z wielu zalet. Na pewno mają wiele sporo walorów estetycznych, ale czy są też praktyczne?

Chociaż czerń jest modna od zawsze, nie była często wykorzystywana w budownictwie. Działo się tak z prostej przyczyny stolarka okienna dostępna była wyłącznie w kolorze białym lub ewentualnie drewniana. Dziś producenci oferują kilkadziesiąt kolorów okien, a architekci i projektanci chętnie z tego korzystają, projektując nowoczesne budynki z oryginalną stolarką. Czerń to ponadczasowy kolor, który dodaje fasadzie elegancji, nic więc dziwnego, że zyskuje na popularności.

 

1. Czarne ramy pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni, jak i do tradycyjnych aranżacji.

2. Czarne okna są przede wszystkim estetyczne, przyciągają uwagę, nadają nowoczesnego charakteru.

3. Chociaż czarne okna prezentują się imponująco, utrzymanie ich w nienagannym stanie wymaga regularnego przecierania miękką, wilgotną ściereczką.

4. Wybierając czarne okna warto zwrócić szczególną uwagę na ich parametry. Czerń bowiem przyciąga słońce, więc łączy się je z pakietami szybowymi, które nie przepuszczają promieni słonecznych.

 

Czarne okna w domu – ponadczasowa elegancja

 

Czarne ramy są niezwykle uniwersalne i doskonale komponują się z różnymi stylami aranżacji wnętrz. Bez względu na to, czy preferujesz minimalistyczny, industrialny, czy klasyczny design, czarne okna mogą być dostosowane do różnych estetyk. Zdecydowanie dodają elegancji i nowoczesności każdemu wnętrzu. Kontrastując z jasnymi kolorami ścian lub elewacji, tworzą efektowny wygląd, który przyciąga uwagę i nadaje pomieszczeniu lub budynkowi nowoczesny charakter. Czarna stolarka świetnie pasuje do elementów betonowych, marmurowych, drewnianych czy aluminiowych. Co więcej, możemy wybrać okna dwukolorowe, które będą czarne od zewnątrz, a od środka jasne czy w kolorze drewna, albo odwrotnie, czarne od środka, a z zewnątrz jasne. Producenci wychodzą w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom klientów, dając możliwość dopasowania stolarki zarówno do elewacji, jak i do wystroju wnętrza domu. Czarne okna podkreślają surowość bryły w prostych, minimalistycznych budynkach, chociaż warto skomponować je z kolorem dachu, drzwiami, czy nawet ogrodzeniem. We wnętrzu czarne okna przyciągają wzrok, stając się dekoracją. Okno bowiem stanowi swoistą ramę, a świat za oknem - żywy obraz. Czarne okna doskonale współgrają z różnymi kolorami ścian i dodatkami. Skorzystaj z kontrastowych elementów dekoracyjnych, takich jak jasne zasłony, poduszki czy dywany. Dzięki nim stworzysz harmonijną kompozycję, podkreślając jednocześnie urok czarnych okien.

 

Przeczytaj również: Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Czarny kolor okien to nie tylko kwestia stylu

Ważnym aspektem, który budzi obawy przy wyborze czarnych okien, jest potencjalne ograniczenie ilości światła w pomieszczeniu. Aby uniknąć poczucia przytłoczenia, na pewno warto postawić na proste formy, wąskie profile, które pozwalają na duże przeszklenia. Czarne okna świetnie współgrają z naturalnym oświetleniem. Efektywnie przyciągają i rozpraszają naturalne światło. Dzięki nim pomieszczenia są lepiej doświetlone, co tworzy przyjemną atmosferę i pomaga w ograniczeniu korzystania ze sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. Warto więc już na etapie projektowania budynku, sprawdzić w których częściach domu czarne ramy najlepiej podkreślą dostępność światła i uczynią wnętrze bardziej przytulnym, by umiejętnie rozplanować ich położenie. Ponieważ czarne ramy efektywnie przyciągają słońce, łatwo się nagrzewają, zwłaszcza latem. Poleca się je montować z pakietami szybowymi, które zmniejszają przenikanie światła słonecznego do środka domu. Ryzyko można minimalizować także poprzez zastosowanie odpowiedniej okleiny. Na rynku są takie, które pod powłoką folii mają specjalną warstwę odbijającą promienie słoneczne, by tworzywo nie nagrzewało się do niebezpiecznego poziomu. Pamiętać trzeba także, że na czarnych profilach szybciej dostrzeżemy zabrudzenia, choć okna są łatwe w utrzymaniu i wystarczy regularnie przecierać je wilgotną, miękką ścierką.

Okna czarne czy okna antracytowe?

Alternatywą dla czarnych okien jest stolarka w kolorze antracytu, czyli ciemnoszarym o charakterystycznym, nieco metalicznym wykończeniu. Równie dobrze komponują się z elewacjami o naturalnych odcieniach bieli, kremów czy szarości, tworząc minimalistyczne nowoczesne bryły. Producenci chcąc zaspokoić gusta najbardziej wybrednych klientów, oferują naprawdę bogatą paletę odcieni szarości.