BLOG

Czy duże przeszklenia są bezpieczne?

Czy duże przeszklenia mogą zapewnić wystarczające bezpieczeństwo domownikom?

Duże przeszklenia to trend współczesnego budownictwa. Panoramiczne, wielkogabarytowe okna i przesuwne drzwi tarasowe o wąskich profilach z pewnością są wyróżnikami innowacyjnej architektury. Ponadto coraz częściej w domach możemy spotkać zamiast ścian ogromne przeszklenia. W takim przypadku mogą pojawić się obawy czy takie rozwiązanie jest wystarczająco bezpieczne?

Współczesna architektura

Obecnie architekci skupiają się na innowacyjnych rozwiązaniach, które będą piękne i funkcjonalne. Coraz częściej oprócz tradycyjnych ścian powstają nowe rozwiązania np., przeszklone ściany. Mile widziane są także inne nietypowe rozwiązania.

Niespotykany wygląd naszego wymarzonego domu z pewnością będzie zachwycał, jednak niektórzy mogą mieć obawy czy duże przeszklenia sprawdzą się także w naszym domu?

Bezpieczeństwo

Mogłoby się wydawać, że duża powierzchnia przeszklona może nie zapewnić domownikom wystarczającego bezpieczeństwa. Jednak wcale tak nie jest. Jak wynika z policyjnych statystyk to głownie przez sforsowanie okien i drzwi tarasowych przedostają się włamywacze do wnętrza domu. W większości nie tłuką szyb, które generują hałas. Tym bardziej że obecnie właściciele domów inwestują w szyby hartowane, które są 4 razy bardziej odporne na uderzenie, niż zwykłe lub szyby laminowane, czyli połączenie 2 lub więcej tafli szkła za pomocą specjalnej folii, które także są odporne na uderzenie.

Wychładzanie pomieszczeń

Duże przeszklenia z pewnością budzą obawy czy nie będą wychładzać pomieszczeń. W klasycznym domu odpowiednio ocieplone ściany pozwolą utrzymać optymalną temperaturę nawet w chłodniejsze miesiące. W przypadku okien musimy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Zastosowanie pakietów 3-szybowych z ciepłymi ramkami dystansowymi, umożliwią otrzymanie podobnych parametrów co ściana. Ponadto w chłodniejsze dni duże przeszklenia dogrzeją pomieszczenie naturalnymi promieniami słonecznymi.

Wścibscy sąsiedzi

Niektórzy nie chcą się decydować na duże przeszklenia, bo nie chcą „żeby sąsiedzi zaglądali przez okno”. W tej sytuacji z pewnością pomocne będą rolety lub żaluzje, dzięki którym w razie potrzeby możemy wprowadzić prywatność do pomieszczenia. Jednak czy wścibskość sąsiadów może mieć większe znaczenie niż wścibscy kontemplacja z przyrodą. Duże przeszklenia otwierają wnętrze na naturę. Sprawiają że granica między pomieszczeniem a ogrodem zostaje zatrata. Ponadto przesuwne drzwi tarasowe ułatwią wyjście na taras, które szczególnie docenimy organizując grilla w ogrodzie.

Projektując nasze wymarzone gniazdko powinniśmy kierować się własnymi preferencjami. Każdy element naszego domu może być bezpieczny, o ile będzie posiadał właściwe zabezpieczenia. Oczywiście dotyczy to także przeszklonych ścian. Aby podczas budowy nie było przykrych niespodzianek, warto już na etapie tworzenia projektu zaplanować odpowiednie zabezpieczenia.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi