BLOG

Czy remont zimą to dobry pomysł?

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę planując remont zimą?

Remont domu, czy mieszkania zazwyczaj planujemy na ciepłe pory roku. Może się jednak zdarzyć, że będziemy zmuszeni wykonać pewne prace w zimnych miesiącach. Jakie czynności są możliwe do wykonania w chłodne dni, a jakich należy unikać? W jaki sposób możemy się przygotować do remontu w takim okresie?

Przyczyny planowania remontu zimą

Powodów do podjęcia decyzji o planowaniu remontu zimą może być wiele. Najczęstszym powodem jest to, że zależy nam na czasie, a o dobrą ekipę remontową w sezonie letnim ciężko. Fachowcy w sezonie zimowym z pewnością solidniej i dokładniej zajmą się swoją pracą, gdyż nie popędzają ich kolejne zlecenia. Po drugie w sezonie letnim nie zawsze myślimy o remoncie tylko o wakacjach. Zdarza się tak, że wolimy wypoczywać na świeżym powietrzu i cieszyć się słońcem poza domem. Natomiast weekendy spędzamy na pracach ogrodowych, spacerach, czy grillowaniu. Kolejnym argumentem do podjęcia decyzji o remoncie może być jesienna chandra. Każda zmiana wystroju wnętrza działa pozytywnie na samopoczucie. Dlatego remont może okazać się świetnym lekarstwem na zły nastrój.

Jakie prace możemy wykonać

Bez większych problemów możemy zaplanować wszystkie prace tzw. „suche” np. wymiana podłóg montaż płyt kartonowo gipsowych, ocieplanie poddasza, czy wymiana instalacji z wyjątkiem grzewczej. Przed montażem paneli podłogowych musimy pamiętać, aby materiał się ogrzał, ponieważ pod wpływem temperatury mógłby się rozszerzyć lub skurczyć.

Jeżeli chodzi o prace tzw. „mokre” możemy zaplanować tynkowanie, malowanie, czy też wymianę płytek. Należy jednak zadbać o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w remontowanym pomieszczeniu. Minimalna temperatura podłoża i otoczenia nie powinna być niższa niż 5 stopni. Natomiast optymalna temperatura powinna się mieścić w przedziale 20 – 23 stopi. W remontowanym pomieszczeniu powinniśmy mocno rozkręcić grzejniki oraz często wietrzyć pomieszczenia otwierając okna. Nie jest to wyjście ekonomiczne, ale niezbędne dla zachowania odpowiednich warunków.

A co z suszeniem?

Przyspieszając wysychanie ścian po malowaniu, czy tynkowaniu należy pamiętać, aby nie robić tego miejscowo, tylko równomiernie. Wynikiem miejscowego osuszania mogą być pęknięcia np. farby, gipsu czy nawet tynku. Ponadto nierównomierne osuszanie farby może spowodować różne odcienie tej samej farby na ścianie.

Po zaplanowaniu remontu…

Pora na zakupy. Należy jednak pamiętać, że oprócz materiałów remontowych trzeba zapewnić odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi, aby podczas remontu nic nie uszkodzić.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi