BLOG

Czy warto stosować okna nieotwierane tzw. fixy?

Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych?

Wyjątkiem jest, żeby spotkać w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach nieotwierane okna tzw. fixy. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością w biurowcach, centrach handlowych, sklepach czy budynkach użyteczności publicznej. Powstaje jednak pytanie, czy taka opcja by się sprawdziła w domach prywatnych?

Konstrukcja fixów

Okna nieotwierane nie posiadają skrzydeł, w związku z tym nie posiadają także okuć i klamek. Szyba umieszczana jest bezpośrednio w ramie okiennej.

Zalety…

Najważniejszą zaletą jest izolacja termiczna. Standardowe otwierane okno, z powodu samej tylko konstrukcji jest mniej szczelne. Natomiast fixy poprawiają izolacyjność termiczną naszego domu. Kolejnym atutem jest możliwość wykonania dużych konstrukcji, ponieważ nie ma tu ograniczeń masy szklenia ani wytrzymałości okuć. Ponadto mają większą powierzchnię szklenia, dzięki czemu wpuszczają do wnętrza więcej światła dziennego. Pozytywnie wpłynie to na nasze rachunki za ogrzewanie a także zapewni komfort w pomieszczeniach. Następną zaletą jest to, że okna stałe, dzięki swojej konstrukcji są bardziej odporne na włamanie, pod warunkiem, że zostanie zastosowana szyba bezpieczna. Niewątpliwym argumentem przemawiającym za zastosowaniem okien nieotwieranych jest cena. Jest to szczególnie istotne, gdy myślimy o większej ilości okien.

Wady…

Podstawowym problemem może okazać się wietrzenie. Zdarza się tak, że wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej cyrkulacji powietrza, czasami nawet mechaniczny system może zawodzić.  W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby otwarcie okna na oścież. To najszybszy sposób na wymianę powietrza. Następnym problemem jest mycie okien nieotwieranych. Jeżeli okna znajdują się na parterze wówczas bez większego trudu możemy umyć je z zewnątrz przy ewentualnym użyciu niewielkiej drabiny. Natomiast jeżeli okna znajdują się na piętrze wówczas należy poprosić o pomoc fachowców z odpowiednim sprzętem co generuje dodatkowe koszty.

Zastosowanie okien nieotwieranych ma swoje wady i zalety i wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, czy warto zastosować je w domu prywatnym.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi