BLOG

Czym są i jak działają okna energooszczędne?

Niwelują utratę ciepła, generują oszczędności, gwarantują komfort w zimowe dni.

Jednym z najistotniejszych elementów, który wpływa na energooszczędność  nowoczesnych budynków oraz mieszkań jest stolarka okienna. Najnowsze trendy oraz wymogi budowlane wskazują obecnie na nowoczesne produkty posiadające odpowiednie właściwości, budowę oraz spełniające odpowiednie funkcje. Jak więc działają okna energooszczędne i czym różnią się od okien standardowych?
W tekście poniżej znajdziesz garść użytecznych informacji, które pomogą Ci poznać budowę oraz działanie okien energooszczędnych. Dzięki temu pewniej wybierzesz okna do domu, które zapewnią komfort w zimowe dni, a dodatkowo zaoszczędzą pieniądze

Okno energooszczędne – czyli jakie?

W najprostszy sposób wyjaśniamy – są to okna, których konstrukcja opiera się na trzech lub czterech taflach szyb. Zazwyczaj pokryte są one specjalistyczną powłoką, natomiast ich przestrzeń wypełniona jest gazem. W tychże przestrzeniach – dzielących szyby znajdują się tzw. ramki dystansowe, które podnoszą termoizolacyjność okna. Rama okna jest wielokomorowa, sztywna, dodatkowo wzmocniona konstrukcją stalową i z użytymi specjalistycznymi uszczelkami poprawiających izolacyjność całej konstrukcji. Zbudowane w ten sposób okna jest wyjątkowo szczelne, dodatkowo zachowując przy wysoką dźwiękoszczelność.

Najważniejszy współczynnik, o którym musisz wiedzieć

Okna energooszczędne powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła (Uw) wyrażany w W/(m2 * K). Wartość tego współczynnik określa – ile ciepła przenika w ciągu godziny przez 1 m2. Tyczy się jednakowo szyb oraz ramy. Istotna jest jednak wartość całkowita, która w sposób oczywisty określi ci, które okno jest najbardziej energooszczędne. Przypominamy, że w 2021 roku w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych – współczynnik Uw dla okien został zaostrzony do poziomu 0,9 w/(m2k).

Trzy lub cztery szyby zamiast dwóch

Do lamusa odeszły już dawno okna z jedną taflą. Zastąpiły je okna dwuszybowe tworzące zestawy szyb zespolonych i będące obecnie – raczej ekonomicznym standardem. Jeżeli mówimy oknach energooszczędnych, to są to takie konstrukcje, które posiadają pakiet trzyszybowy. Każda dodatkowa tafla szkła poprawia ochronę przed wymianą ciepła z otoczeniem. Takie rozwiązanie umożliwia obniżenie współczynnika Uw do bardzo niskich wartości. Dodatkowo w oknach energooszczędnych stosuje się powłoki niskoemisyjne, czyli takie, które wpuszczają ciepło promieniowania słonecznego, ale zatrzymują fale podczerwone. To ma również wpływ na izolacyjność termiczną.

Co daje wielokomorowa budowa?

Konstrukcję ramy okna energooszczędnego cechuje duża głębokość, wielkomorowa budowa ościeżnicy i skrzydła oraz specjalny układ uszczelnienia. To on gwarantuje podwyższony poziom izolacji cieplnej. Okna wysokiej klasy posiadają dodatkową uszczelkę środkową, która podnosi parametry izolacyjności. Odpowiednie wzmocnienia zapewniają równowagę między statyką, a izolacyjność. Dzięki temu okno jest trwałe, odporne jest na  wypaczenia i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat użytkowania.

Energooszczędne i bezpieczne okno do domu

Wybierając rozwiązania energooszczędne do domu lub mieszkania, warto korzystać z oferty sprawdzonych i nowoczesnych producentów, którzy dostosowują swoje produkty do wymogów oraz norm, zachowując przy tym wysoką jakość. Firma Domel posiada w swojej ofercie wyjątkowe okna z serii Energetic.

Są to ekstremalnie ciepłe okna, których zabudowa wynosi 82,5 mm. Sześciokomorowa konstrukcja ościeżnicy i skrzydła oraz przemyślany układ uszczelnienia gwarantują rewelacyjną izolacją cieplną. Zastosowanie wzmocnienia stalowego tworzy dodatkową siódmą komorę wewnątrz ramy i powoduje, że okno jest niezwykle statyczne. Innowacyjne zastosowanie wspomnianej wcześniej – trzeciej uszczelki zabezpiecza okucie przed wilgocią oraz stanowi doskonałą barierę akustyczną chroniąca przed hałasami generowanymi w dużych aglomeracjach i ruchliwych ulicach. Okna zostały wyposażone w ciepłe ramki, które oprócz walorów estetycznych obniżają ryzyko skraplania się pary wodnej. Współczynnik Uw dla serii Energetic wynosi 0,713 W/m2K, Uf=1,0 W/m2K, natomiast współczynnik izolacyjności akustycznej Rw / 30 – 51 Db. Takie doskonałe parametry wpisuje się w założenia nowoczesnego budownictwa pasywnego.

Mimo swoich głównych funkcjonalności Energetic to wybitnie bezpieczne okna. Zostały wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe umieszczone po całym obwodzie. Dzięki nim wyważenie okna jest bardzo utrudnione.

Firma Domel zadbała również o wygląd okien. Seria produkowana jest w dwóch wersjach z prostym skrzydłem oraz zaokrąglonym – Round. Pozwala to na dobranie odpowiedniego kształtu do wymagań inwestora.

Wyróżnikiem jest również zastosowanie technologii zgrzewania kształtowego – UltraLink, która tworzy niewidoczny i estetyczny zgrzew. Zapewnia on doskonały wygląd oraz szczelność. Okna są wyjątkowo trwałe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Odpowiednie okno… to nie wszystko

Aby okna energooszczędne spełniały swoje zadanie, konieczne jest ich poprawne i fachowe zamontowanie. Taki montaż należy powierzyć wykwalifikowanym fachowcom, którzy wykonają usługę zgodnie ze sztuką. Trudność polega na tym, że najwłaściwszym sposobem jest tzw. ciepły montaż. Polega on na zastosowaniu trzech warstw uszczelniających, spełniających ściśle określone funkcje. Warstwa wewnętrzna ma zapobiegać przenikaniu pary wodnej, zbierającej się w budynku, do przestrzeni pomiędzy ramą a murem. Pośrodku umieszcza się najczęściej piankę montażową. Jej zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej i akustycznej. Od zewnątrz okno zabezpiecza się taśmami paroprzepuszczalnymi lub taśmami o zmiennym oporze dyfuzyjnym. Chronią one przed wnikaniem wody opadowej i wiatrem, a jednocześnie umożliwiają swobodne odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz.

W ten sposób zamontowane okna będą gwarantowały zachowanie swoich właściwości i zniwelują ucieczkę ciepła, generując w ten sposób znaczące oszczędności dla każdego budżetu domowego.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi