BLOG

Dom energooszczędny a ekologia

W jaki sposób za pomocą domu możemy dbać o środowisko?

Obecnie trwa moda na energooszczędność i dbanie o środowisko. Nasze zachowanie ma bardzo duży wpływ na zmiany klimatyczne, które coraz dotkliwiej odczuwamy np. susze, powodzie, czy gwałtowne burze. Dlatego coraz więcej osób zawraca uwagę, aby dbać o środowisko. Można to robić w różny sposób np. przestawić się z samochodu na komunikacje miejską lub rower, kupować tylko i wyłącznie produkty ekologiczne itp. Jednak warto także wprowadzić do naszych domów zdrowszy tryb życia. Poniżej podpowiemy jak to zrobić.

Energooszczędność

Przede wszystkim dom musi być odpowiednio ocieplony. Im budynek będzie lepiej ocieplony, tym mniej ciepła będziemy tracić zimą.

Istotną kwestią w energooszczędności domu są także okna. Okna energooszczędne i pasywne posiadają doskonale parametry izolacyjne, dzięki czemu skutecznie minimalizują straty ciepła. Odpowiednio zabezpieczony dom pozwoli zaoszczędzić nam nie tylko na kosztach ogrzewania, ale także klimatyzacji, ponieważ będzie chronił także przed przenikaniem ciepła z zewnątrz.

Dostępne w ofercie firmy Domel okna Energetic oraz Infinity Passive doskonale sprawdzają się we współczesnym, energooszczędnym budownictwie. Ponadto profile o eleganckim kształcie oraz zastosowanie ukrytych zawiasów podkreśla piękno budynku.

Ogrzewanie domu

Już na etapie budowy domu powinniśmy o tym pomyśleć. Smog który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia nasila się szczególnie zimą. To czym palimy w piecach jest bardzo ważne dla środowiska w którym żyjemy. Dlatego powinniśmy o nie dbać także ogrzewając dom. Doskonałym pomysłem będzie pompa cieplna lub panele fotowoltaiczne. Gdy nasz dom stoi już klika lat i nie chcemy takich zastosowań, to warto pomyśleć o ogrzewaniu gazowym, które nie wytwarza szkodliwego dla zdrowia dymu. Coraz powszechniejsze stają się piece na pellet lub ekogroszek. Jednak należy inwestować tylko w piece spełniające restrykcyjne normy.

A co z prądem…

Ekologiczny sposób na uzyskanie prądu jest czerpanie go ze środowiska. W jaki sposób? Za pomocą paneli słonecznych, paneli fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych. Nie każdy jednak chce „ozdobić” sobie dach skomplikowana instalacją. Nie ma się co martwić, możemy także w inny ekologiczny sposób pozyskać energię. W Polsce już także dostępna jest opcja zakupu prądu pozyskanego ze źródeł odnawialnych np. z paneli słonecznych, czy elektrowni wiatrowych.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi