BLOG

Dom parterowy czy piętrowy?

Plusy i minusy domu parterowego oraz piętrowego.

Budując dom często pada pytanie czy ma być to dom parterowy czy piętrowy? Oczywiście każdy człowiek jest inny i wszystko zależy od preferencji. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej zwolenników zyskują domy parterowe. Wiadomo że każda opcja posiada swoje plusy i minusy.

Bliskość domowników

W domach piętrowych to normalne, że domownicy przebywają na różnych poziomach. Mają możliwość zaszycia się w swoich pokojach nawet na kilka godzin. W przypadku domów parterowych wszyscy domownicy przebywają na jednym poziomie i mijają się znacznie częściej w codziennym życiu. Służy to zacieśnianiu więzi rodzinnych. Zaletą takich domów jest również brak schodów, które mogłyby stanowić problem na ludzi starszych bądź niepełnosprawnych.

Wielkość działki

Gdy posiadamy dużą działkę to nie musimy ograniczać metrażu domu. W przypadku mniejszej działki każdy metr ma znaczenie, dlatego w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. Identyczny metraż domu parterowego i domu piętrowego, zajmie zdecydowanie różną ilość miejsca na działce. Niektórzy jednak pomimo niedużych rozmiarów działki decydują się na domy parterowe, wówczas bliskość z naturą z pewnością wynagradza poświęcone metry.

Powierzchnia użytkowa

Wielkość pomieszczeń w domu ma ogromne znaczenie. Mogłoby się wydawać, że przy takim samym metrażu to dom piętrowy będzie lepszym rozwiązaniem. Jednak powierzchnia użytkowa w tym wypadku będzie mniejsza, problemem będą tu skosy, których niestety ciężko uniknąć. W domu parterowym nie ma skosów, wówczas taki sam metraż będzie posiadał większą powierzchnię użytkową. Jeżeli chodzi o koszty to są stosunkowe porównywalne jednak na pewne elementy takie jak fundamenty, podłogi oraz dach będziemy musieli przeznaczyć większe fundusze.

Wybierając okna do domu, nieważne czy parterowego czy piętrowego, należy wziąć pod uwagę parametry techniczne jak również własne upodobania i preferencje. Jeżeli nie jesteś pewien jakie okna będą dla Ciebie odpowiednie warto poprosić o pomoc fachowca.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi