BLOG

Dom pasywny a dom energooszczędny

Różnica między domem pasywnym a domem energooszczędnym.

Każdy z nas chciałby płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie. Należy jednak poważnie się zastanowić, czy zdecydować się na dom pasywny czy energooszczędny. Może się wydawać, że oba zagadnienia są do siebie podobne, jednak w rzeczywistości znacznie się różnią. Ważnym elementem w przypadku obu standardów budowania są odpowiednie okna.

Różnica między domem pasywnym a energooszczędnym

Dom pasywny to taki, którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na energie pierwotną 120 kWh/m2. Domy pasywne muszą być prawie w stu procentach zaizolowane. Dzięki temu wytworzone niewielkie porcje ciepła wystarczą do ogrzania mieszkańców.

Projekt domu pasywnego i energooszczędnego

Konstrukcja budynków pasywnych i energooszczędnych charakteryzuje prosta bryła, najczęściej prostokąt. Budynek pasywny musi mieć jedno lub dwuspadowy dach, co nie jest wymagane w budynkach energooszczędnych.

Strefę dzienną umieszcza się w najbardziej nasłonecznionej strony czyli południowej. Dlatego stosujemy tam jak największe przeszklenia aby uzyskać dużo naturalnego światła. W domach pasywnych zalecane jest całkowite przeszklenie ściany południowej. Natomiast od strony północnej należy ograniczyć przeszklenia albo w ogóle z nich zrezygnować. Najlepiej zaprojektować tam pomieszczenia techniczne, sanitariaty, kuchnie i ciągi komunikacyjne.

Okna pasywne i okna energooszczędne

Odpowiednie usytuowanie okien to nie wszystko, należy dobrać stolarkę okienną, która będzie pozyskiwać energię słoneczną a zarazem nie pozwoli na utratę ciepła. Niezbędne jest zatem zastosowanie stolarki okiennej o podwyższonych parametrach termicznych.

Obecnie obowiązują warunki, na mocy których współczynnik przenikania ciepła Uw dla całego okna nie może być wyższy niż 1,1 W/(m2K). Od 2021 roku przepisy mają się zaostrzyć i współczynnik nie będzie mógł przekroczyć 0,9 W/(m2K). Przepisy obowiązujące obecnie, zrównały się z wymogami na okna energooszczędne do domów energooszczędnych. Natomiast współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien pasywnych nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2K).

Okna spełniające obecne wymagania przepisów są bardzo dobrymi izolatorami ciepła. Ramy okienne w większości nie posiadają wypełnień termicznych, dlatego w takim przypadku warto zastosowane pakiet 3 szybowy energooszczędny. W profilach o niższym współczynniku Uf wystarczą pakiety 2 szybowe. Najcieplejsze okna tworzy się poprzez połączenie ciepłych profili okiennych oraz pakietów 3 szybowych.

Na rynku dostępne są profile okienne klasy A i B. Profile klasy A, mają ścianki zewnętrzne o grubości co najmniej 2,8 mm. Doskonale dostosowane do dużych przeszkleń, ponieważ zbudowane z nich okna są trwalsze i stabilniejsze. Profile klasy B mają ścianki nieco cieńsze. Specjaliści twierdzą, że okna wyprodukowane z profili klasy B nie muszą być gorszej jakości, ponieważ dużą rolę odgrywa jakość spawów i wzmocnienia. W małych oknach współczynnik przenikania ciepła profili odgrywa bardzo duża rolę, ponieważ powierzchnia profili ma znaczący udział w konstrukcji całego okna. Dotyczy to także okien dwuskrzydłowych gdzie powierzchnia profili jest większa niż w przypadku okien jednoskrzydłowych o tych samych wymiarach.

Najczęściej stosowane są dwukomorowe pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5- 0,9 W/(m2K) oraz szyby o grubości 4 mm. W pakiecie trzyszybowym dwie szyby mają powłoki niskoemisyjne. Pakiety szybowe o niskiej wartości współczynnika pozwalają na tworzenie konstrukcji o dużej powierzchni o wysokiej izolacji termicznej. Ponadto doświetlają wnętrza i przynoszą zyski z energii słonecznej.

Izolacyjność cieplna okna, zależy także od ramek dystansowych. Aby zwiększyć izolacyjność okien należy zastosować ramki dystansowe z tworzywa sztucznego, zamiast zwykłej aluminiowej. Szczególnie istotne w oknach dwuskrzydłowych, ponieważ tam znajduje się więcej ram, a po obwodzie pakiet szybowy musi być rozparty elementem dystansującym.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi