BLOG

Dom z piwnicą czy bez?

Jakie korzyści możemy czerpać z domu z piwnicą?

Planując budowę domu zastanawiamy się nad metrażem, piętrowy czy parterowy. Nie mniej ważne jest pytanie czy dom powinien być z piwnicą czy bez. Dom posiadający piwnicę, to bez wątpienia droższy koszt budowy. Jednak plusy takiego rozwiązania, mogą być większe niż dodatkowe koszty. Zatem jakie korzyści możemy czerpać z domu z piwnicą?

Pod względem technicznym

Budowa domu z piwnicą zależy także od rodzaju gleby oraz poziomu zalegania wód gruntowych. Niezależnie od warunków budowa piwnicy jest możliwa tylko trzeba być przygotowanym na drobne przeciwności. Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki wówczas koszty budowy będą wyższe, ponieważ trzeba będzie zastosować odpowiednią hydroizolację.  Standardowy koszt wybudowania piwnicy to około 20-30 % wartości domu. Jeżeli do tego będzie wysoki poziom wód gruntowych dojdą jeszcze niemałe koszty hydroizolacji. Duże znaczenie ma także typ gleby. Jeżeli teren jest skalisty, wówczas będzie wymagał sprowadzenie odpowiedniego sprzętu, który też będzie miał wkład w dodatkowe koszty. Nie mniej ważna jest również prawidłowa wentylacja. Jeżeli nie zadbamy o nią odpowiednio w naszym domu w krótkim czasie pojawią się bakterie i grzyby.

Dodatkowa przestrzeń

Dodatkowe miejsce w każdym domu jest mile widziane. Pomimo tego że i tak jest więcej powierzchni niż w mieszkaniu w bloku to i tak może brakować miejsca. Piwnicę możemy zagospodarować np. jako pralnię, kotłownię, spiżarnię, czy nawet garderobę. Możemy stworzyć tam pewnego rodzaju schowek, w którym będziemy umieszczać rzeczy zbędne w użytkowej części domu. Dobrym pomysłem będzie urządzenie także dodatkowej sypialni lub pokój rozrywki, w którym można umieścić np. stół bilardowy. Każdy pomysł wykorzystania piwnicy jest dobry jednak trzeba zastosować tam odpowiednie okna o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych, dzięki temu piwnica stanie się jasna i przytulna.

Trwałość i niezawodność

Dużym plusem domu z piwnicą jest trwałość. Domy podpiwniczone są bardziej odporne na ruchy tektoniczne, a także różnego rodzaju trzęsienia.

Budowa domu to sprawa indywidualna. Jeżeli jednak finansowo możemy sobie pozwolić na dom z piwnicą to warto rozważyć takie rozwiązanie.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi