BLOG

Domowe dbanie o środowisko

W jaki sposób podczas codziennych nawyków możemy zadbać o środowisko?

W poprzednim artykule mówiliśmy o tym w jak „nasz dom” może zadbać o środowisko, a w jaki sposób my możemy to zrobić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie nawyki wprowadzić?

Środowisko naturalne jest w coraz gorszej formie, dlatego niezbędne są zmiany, które poprawią kondycję planety. Jednym z takich sposobów jest zero waste. Co to właściwie znaczy?

Idea zero waste w tłumaczeniu to brak śmieci lub zero marnowania. Nie od dziś wiadomo, że śmieci są jednym z głównych powodów zanieczyszczania naszego środowiska. W myśl tej zasady istotne jest przemyślane produkowanie, ponowne wykorzystywanie oraz recykling.

Wielokrotne wykorzystywanie

W naszej kuchni wbrew pozorom zużywamy duże ilości produktów jednorazowych np. woreczki foliowe, ręczniki papierowe, folie spożywcze, folie aluminiowe itp. Warto jednak sięgnąć po zamienniki wielokrotnego użytku. Do pieczenia zamiast folii aluminiowej możemy użyć naczynia szklanego, żaroodpornego lub żeliwnego. Jedzenie możemy przechowywać w szklanych pojemnikach, słoikach, czy w misce przykrywając ściereczką lnianą, tak jak to robiły nasze babcie. Wybierając się na zakupy powinniśmy zabrać ze sobą torby, najlepiej szmaciane, dzięki czemu nawet, gdy coś nam się zabrudzi, możemy wyprać w pralce i korzystać ponownie. Ręczniki papierowe także powinniśmy zastąpić. W takim przypadku zdadzą egzamin chłonne ściereczki bawełniane. Ograniczając zakup wody w butelkach plastikowych możemy, używać wody z kranu przefiltrowanej przez specjalny dzbanek. Słoiki oraz szklane butelki możemy ponownie wykorzystać np. do domowych przetworów lub jako pojemniki na sypkie produktu np. ryż, kasza itp.

Ubrania z których już dzieci wyrosły, albo w które się nie mieścimy, warto oddać komuś z rodziny lub dla potrzebujących, wrzucić do specjalnego kontenera, lub na rzecz fundacji. To samo dotyczy podręczników, gier, zabawek, a także naczyń kuchennych z których już nie korzystamy. Z pewnością znajdą się osoby, którym jeszcze posłużą dane przedmioty.

Higiena i porządek

Dbając o higienę także powinniśmy pamiętać o środowisku. Maszynki jednorazowe warto zastąpić solidną golarką z wymiennymi żyletkami. Ponadto warto korzystać ze szczoteczek do zębów z bambusa, czy papieru toaletowego z recyklingu. Do codziennej higieny warto korzystać ze środków z pochodzenia naturalnego, które są nie tylko ekologiczne ale przyjazne dla naszej skóry.

W codziennych porządkach warto użyć środków, które możemy zrobić sami np. płyn do szyb możemy stworzyć z roztworu wody i cytryny lub octu i cytryny, zamiast mleczka do czyszczenia możemy przygotować roztwór z sody oczyszczonej. Takie produktu są pod ręką niemal w każdym domu. Nie są drogie ale ekologiczne.

Okna

Za pomocą okien także możemy dbać o środowisko. W jaki sposób? Instalując duże jasne okna, zapewnimy większy dostęp promieni słonecznych, dzięki czemu dłużej w naszych domach będzie jasno i zużyjemy mniej energii do oświetlania wnętrz sztucznym światłem. Odpowiednie dbanie o okna, czyli regularna konserwacja i regulacja wydłużą żywotność, dzięki czemu nie będzie konieczności szybkiej wymiany okien.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi