BLOG

Duże okna a design

W jaki sposób duże okna wpływają na design?

Projektanci i designerzy coraz częściej uwzględniają w swoich projektach duże przeszklenia, które zapewniają zdrowe i ekologiczne oświetlenie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale rodzaj oświetlenia także ma wpływ na aranżację wnętrz. Pomieszczenia inaczej będą się prezentowały przy naturalnym, a inaczej przy sztucznym. Oczywiście naturalne oświetlenie jest znacznie lepsze, dlatego powinniśmy zadbać, aby w naszym domu było go jak najwięcej. Zatem jakie korzyści możemy czerpać z dużych okien?

W jakim pomieszczeniu?

Duże przeszklenia najczęściej występują w salonie w postaci dużych okien, drzwi tarasowych, czy nawet całych przeszklonych ścian. Sprawiają że granica miedzy wnętrzem, a ogrodem zostaje zatarta. To właśnie duże przeszklenia umożliwiają kontemplację z przyrodą nawet, gdy jesteśmy wewnątrz, a pogoda nie sprzyja. Z myślą o aranżacji i nie tylko, warto zastosować przesuwne drzwi tarasowe. Wówczas nie ma potrzeby zostawiania miejsca na otwarcie skrzydła okiennego, dzięki czemu można wykorzystać miejsce pod przeszkleniem. W ofercie firmy Domel produkt Verano doskonale spełnia te wymagania. Ponadto dzięki zastosowaniu innowacyjnego mechanizmu zamykania, zapewnia komfortową obsługę i szczelność na długie lata.

Naturalne światło

Naturalne oświetlenie wpadające do wnętrza nie jest takie same przez cały dzień. W zależności od pory dnia jest inne. O poranku ze względu na promieniowanie ultrafioletowe barwa światła jest najzimniejsza, jednak gdy godziny upływają staje się coraz cieplejsza. Poranne światło jest pewnego rodzaju akumulatorem, dodaje energii oraz ułatwia koncentrację. Ponadto podkreśla przejrzystość i prostotę wnętrz. Natomiast promienie słoneczne po południu, wprowadzają nas w stan relaksu i uspokojenia oraz nadają wnętrzu przytulność. Pomieszczenia w których okna wychodzą na wschód i są oświetlone porannym, zimnym światłem powinny posiadać wyposażenie i dodatki w ciepłych barwach. Natomiast we wnętrzach w których okna skierowane są na południe, meble oraz dodatki powinny być w zimnych kolorach. Oczywiście to nie jest reguła. Jeżeli chcemy uzyskać efekt WOW to warto eksperymentować np. w dużym, jasnym wnętrzu z zimnym oświetleniem możemy urządzić w chłodnej tonacji. Takie wnętrze będzie wyglądać olśniewająco, zwłaszcza gdy będzie w stylu minimalistycznym. Podobnie wnętrza oświetlone południowym światłem, urządzone w ciepłych barwach zyskają nieco orientalnego charakteru.

Element dekoracyjny

Duże przeszklenia sprawiają, że wnętrza stają się przestronne oraz nabierają lekkości. Same okna stanowią dekorację, tym bardziej, że w obecnych czasach na rynku dostępna jest szeroka oferta profili o różnych kształtach, które doskonale wpisują się w nowoczesne minimalistyczne aranżacje.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi