BLOG

Funkcjonalność okna

Jakie funkcje posiada obecna stolarka okienna?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że okno nie posiada dużo funkcji. Otóż nic bardziej mylnego. Współczesna stolarka okienna oferuje mnóstwo funkcjonalności, dzięki którym nasze życie staje się łatwiejsze.

Szkło

Pakiety szybowe to nie tylko przezroczyste szkło przepuszczające światło. Współczesne budownictwo stawia na energooszczędność, dlatego warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który powinien być na niskim poziomie oraz na współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, ten z kolei, im wyższym, tym lepszy. Odpowiednio dobrane współczynniki pozwolą czerpać zyski z naturalnego promieniowania, natomiast ograniczą straty energii.

Istotną kwestią na którą również warto zwrócić uwagę jest hałas. Jeżeli mieszkamy w centrum miasta, bądź nasz dom znajduje się blisko ruchliwej drogi, warto zastosować szyby dźwiękochłonne. Poziom tłumienia hałasu określa współczynnik Rw w decybelach. Im współczynnik jest wyższy, tym mniej hałasu dociera do wewnątrz.

Dla każdego z nas bezpieczeństwo w naszym domu ma szczególne znaczenie, dlatego warto zastosować szkło hartowane, które jest 4 razy bardziej wytrzymałe na uderzenie niż zwykle. Jednak w przypadku bardzo silnego uderzenia pęka w sposób bezpieczny na kawałki o nieostrych krawędziach.

Okucia

Dbając o bezpieczeństwo nie należy zapominać o okuciach okiennych. Na podstawie raportów policyjnych włamywacze częściej dostają się do wnętrza poprzez wyważenie skrzydła okiennego niż wybicie szyby, dlatego warto wyposażyć okna w okucia antywłamaniowe. Firma Domel posiada w standardzie zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie okna. Ponadto okucia wyposażone w ośmiokątne trzpienie grzybkowe pozwolą z łatwością regulować docisk skrzydła do ramy. Okucia okienne mają również inne funkcje np. stopniowanie uchyłku, blokada obrotu klamki, zatrzask balkonowy jak również ogranicznik rozwarcia.

Okucia okienne również zapewniają efektywne wietrzenie bez nadmiernego wychładzania pomieszczenia. System okuć activPilot Comfort umożliwia odstawienie skrzydła od ramy na 6 mm. Wówczas bez obawy przed włamaniem, można intensywnie wietrzyć pomieszczenia.

Design

Okna to nie tylko funkcjonalność. Stanowią nieodłączny element dekoracyjny. Różnorodność występujących kształtów i kolorów profili pozwala na dopasowanie zarówno do wnętrza jak i elewacji budynku.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi