BLOG

Jak dbać o okna?

Mycie okien

Jeżeli chcemy cieszyć się oknami przez długie lata, należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Utarło się, że większość z nas myje okna przed świętami, jednak należy pamiętać o prostej zasadzie, że im większa ilość zabiegów pielęgnacyjnych – tym dłuższa żywotność okien. Dotyczy to również okien w lokalach usługowych i biurowcach, gdzie czyste i lśniące okna są wizytówką firmy.

Kiedy najlepiej myć okna?

Na częstotliwość mycia okien z pewnością ma wpływ miejsce, w którym mieszkamy. To oczywiste, że częstszej pielęgnacji będą wymagały okna w lokalach położonych w sąsiedztwie ruchliwych ulic, w miastach dotkniętych problemem smogu. Nie bez znaczenia pozostają także warunki atmosferyczne.

Niezależnie od tego, czy będzie to praca nad oknami w domu, czy witryną sklepową, należy pamiętać, że planując mycie okien, warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wybierajmy dni deszczowych i mroźnych, ponieważ cały wysiłek włożony w czyszczenie, pójdzie na marne.  Potrzebna jest stabilna pogoda z umiarkowaną temperaturą. Dobry jest lekko zachmurzony dzień, bez mocnego światła. To właśnie słońce najbardziej przeszkadza w czyszczeniu okien, ponieważ przyspiesza wysychanie. Skrócony proces schnięcia okien pozostawia po sobie ślady w postaci wyraźnych smug, które sprawią, ze mycie okien trzeba będzie powtórzyć.

O jakiej porze dnia najlepiej myć okna?

Najmniej problematyczne są okna skierowane w północną stronę, co do pozostałych warto trzymać się poniższych zasad:

– te na wschodzie najlepiej myć do południa,

– oknami usytuowane na zachodzie czyśćmy w porze obiadowej, czyli około godziny 15,

– natomiast okna zlokalizowane po stornie południowej zostawiamy na wieczór.

Dlaczego warto myć okna?

Odpowiedź wydaje się prosta – aby dłużej służyły. Oprócz poprawy wyglądu przeszklonych biur, budynków mieszkalnych czy naszych mieszkań czyszczenie okien jest czynnością, która zapobiega przede wszystkim ich niszczeniu. Aby profile, uszczelki i okucia były w jak najlepszej kondycji, należy konsekwentnie usuwać zabrudzenia i zanieczyszczenia, które w pewnym momencie mogą okazać się bardzo trudne do zniwelowania i prowadzić do uszkodzeń niektórych elementów. Regularna pielęgnacja to również obserwacja tego, co dzieje się z oknem, które narażone jest na ruch budynku, ciągłe użytkowanie i wpływ temperatury. W ten sposób możemy szybko zareagować na powstanie niechcianych usterek czy nieodwracalnych zniszczeń. Dobrze umyte okna to również więcej światła w pomieszczeniu, które poprawia komfort pracy oraz nasze samopoczucie.

Czym dobrze umyć okna?

Aby usprawnić i przyspieszyć mycie okna lub witryny należy zastosować odpowiednie środki czystości. Tu mamy do wyboru użycie specjalistycznych środków chemicznych lub starych i dobrze sprawdzonych domowych trików.

Środki chemiczne – polecamy proste, ale skuteczne rozwiązanie, czyli użycie zwykłego płynu do mycia naczyń. Środek ten bardzo szybko usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia (tłuste plamy np.: w lokalach gastronomicznych, stary kurz, zabrudzenia powstałe w wyniku długiej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza lub odciski dłoni), a to przecież czas i skuteczność są najważniejsze.  Można zastosować również profesjonalne spryskiwacze stworzone z myślą o myciu okien lub specjalne chusteczki zawierające środek czyszczący.

Domowe sposoby – są bardzo ekologiczne, ponieważ wykorzystujemy do mycia okien  zwykły ocet, cytrynę lub sodę oczyszczoną. Jak umyć okna takimi domowymi środkami? Otóż wystarczy przygotować roztwór z 5 łyżek octu lub soku z cytryny na około 2 litrów wody. I gotowe!

Zestaw do mycia okien należy wzbogacić o odpowiednią ściereczkę do przecierania. Tu polecamy użycie tych wykonanych z mikrofibry, które zapobiegają powstawaniu smug. Można też wykorzystać tetrę lub myjkę z gumowym ściągaczem.

Jak powstają smugi na oknach i jak ich unikać?

Jak myć okna, aby nie było smug? Tak jak wspominaliśmy na początku naszego poradnika  – nie myjemy okien w słoneczną pogodę. Szybkie wysychanie jest sprzymierzeńcem tworzenia się smug. Kolejnym czynnikiem mogą być źle dobrane proporcje w roztworach, które sami wykonaliśmy domowym sposobem. Może to być również użycie nieodpowiedniego materiału do wycierania okna. Czasem warto dodać do wody odrobinę nabłyszczacza do zmywarek lub glicerynę, które ułatwią usuwanie smug.

Czyszczenie okien gumową ściągaczką niweluje powstawanie smug, jednak należy robić to z wyczuciem i odpowiednim naciskiem pozwalającym na szybkie zebranie wilgoci.

Jak dobrze myć okna – krok po kroku?

Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że mycie okien rozpoczynamy od czyszczenia ram. Wynika to z tego, że jeżeli odwrócimy kolejność, to finiszując z pewnością  pobrudzimy czystą już szybę. Do ram wykonanych z  PCV używamy ciepłej wody ze środkiem czyszczącym. Z racji różnego stopnia zabrudzeń stosujemy miękkie ściereczki, które nie będą rysowały i niszczyły plastikowej powierzchni. Zabronione jest używanie jakichkolwiek rozpuszczalników, czy środków silnie żrących, gdyż nieodwracalnie uszkodzą czyszczoną powierzchnię. Uszczelki traktujemy również delikatnie, wykorzystując pianę wytworzoną ze środka czyszczącego.

Mycie okien z mocno zabrudzonymi szybami trzeba rozpocząć od spryskania ich dużą ilością wody ze środkiem czyszczącym. Po chwili ten proces należy powtórzyć, aby rozpuścić najtwardsze zabrudzenia. Szyby myjemy od góry do dołu i ściągamy nadmiar wody używając ściereczki lub gumowej ściągaczki.  Teraz szyby musimy jak najszybciej osuszyć wykonując koliste ruchy ręką.

Do polerowania szyb polecamy materiały z mikrofibrą. Te magiczne ściereczki świetnie wchłaniają resztki wilgoci i  nabłyszczają szyby. Można też użyć papieru o odpowiedniej gramaturze oraz dobrej jakości, aby nie pozostawił po polerowaniu mało estetycznych kawałków. Wykonujemy tzw. ósemki, czyli ruch od dołu do góry i od lewej do prawej.

Mycie okna to stosunkowo prosta czynność, ale znajomość podstawowych zasad oraz domowych trików zapewni każdemu osiągniecie oczekiwanego efektu – czyli czystych, lśniących okien.

W kolejnej części tego poradnika opiszemy więcej szczegółów jak przeprowadzić konserwację okien plastikowych. Zwrócimy uwagę na okucia, mechanizmy okna i odpowiemy na pytanie: dlaczego ten zabieg najlepiej jest wykonywać po zimie.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi