BLOG

Jak przygotować okna do wiosny?

Jak prawidłowo przygotować okna do użytkowania w okresie wiosenno-letnim?

Zmiany warunków atmosferycznych sprawiają, że bez odpowiedniego przygotowania, okna nie będą prawidłowo spełniały swojej funkcji. Zatem w jaki sposób przygotować okna do wiosny?

Po pierwsze – mycie

Okna po całej zimie z pewnością nie lśnią blaskiem. Tym bardziej, że zbliżają się święta powinniśmy zadbać o ich czystość. Należy pamiętać, że musimy wybrać pogodę pochmurną ale suchą. Na początku należy umyć ramy i uszczelki. Proponujemy nie używać do tego żrących środków chemicznych, ponieważ mogłyby uszkodzić strukturę profilu okiennego. Jeżeli na uszczelkach pojawi się grzyb, możemy go usunąć mleczkiem czyszczącym, bądź roztworem z wody i sody oczyszczonej. Następnie myjemy szyby. Najpopularniejszym środkiem jest płyn do mycia szyb, który świetnie usuwa plamy i zabrudzenia. Można również zastosować ekologiczne środki, które równie dobrze usuną zabrudzenia, takie jak roztwór z soku cytryny, bądź roztwór z octu. Na rynku pojawiły się również urządzenia do mycia okien np. „odkurzacze”, czyli myjki do szyb, które z pewnością ułatwią ten niezbyt przyjemny obowiązek.

Po drugie – regulacja

Zakup okien to inwestycja na wiele lat, dlatego należy odpowiednio o nie zadbać. Mróz w zimie oraz upał w lecie sprawia, że materiał rozciąga się i kurczy, co może spowodować utratę szczelności okien. Aby tego uniknąć należy dwa razy do roku przeprowadzać regulację okuć okiennych. Na wiosnę regulujemy okna zwiększając cyrkulację powietrza, czyli zmniejszamy docisk skrzydła do ramy, obracając ośmiokątny trzpień grzybkowy w przeciwnym kierunku uszczelki. Należy sprawdzić otwierając i zamykając skrzydło, czy porusza się swobodnie. Jeżeli porusza się ciężko, należy wyregulować skrzydło na zawiasach.

Po trzecie – nawiewniki

Jeżeli posiadamy nawiewniki w oknach należy sprawdzić ich drożność oraz także zadbać o ich czystość.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi