BLOG

Jak prawidłowo przygotować okna przed zimą?

Zima to czas gdy nasze okna są szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Należy zatem odpowiednio je przygotować, aby uchronić stolarkę przed uszkodzeniami oraz zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Aby okno odpowiednio spełniało swoje funkcje należy przestrzegać instrukcji użytkowania i konserwacji podanej przez producenta. Regulację okien powinno wykonywać się dwa razy w roku. Jesień to ostatni moment, aby zabezpieczyć okna przed zimą. Proste czynności pielęgnacyjne ochronią okna przed mrozami i opadami. Jakie zabiegi należy wykonać?

W pierwszej kolejności należy starannie umyć okna. Warto pamiętać aby wybrać dzień mało słoneczny, ponieważ gdy jest ciepło woda szybciej wysycha i robią się ciężkie do usunięcia smugi. Należy użyć odpowiednich środków myjących specjalnie przeznaczonych do PVC. Inne środki np. chemiczne mogłyby porysować powierzchnie okna. Ważne jest również, aby ściereczka do mycia okien nie zawierała szwów. Może to być zwykły ręcznik papierowy.

W kolejnym kroku należy, umyte wcześniej okna, dokładnie obejrzeć pod kątem technicznym. Sprawdzić czy okno swobodnie otwiera się i zamyka oraz czy jest szczelne. Jeśli coś nas zaniepokoi a okna jeszcze podlegają gwarancji, należy zwrócić się do producenta. W przypadku braku gwarancji powinno się wyregulować okna zgodnie z zaleceniami producenta. Zbagatelizowanie tego problemu może znacznie zwiększyć rachunki za ogrzewanie.

Ważnym elementem są również uszczelki. Należy sprawdzić je bardzo dokładnie. Warto już przy zakupie okien zwrócić uwagę na zastosowane uszczelki, aby były wysokiej jakości oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych. Uszczelki w dolnej części ramy okiennej są szczególnie narażone na wilgoć, wiatr bądź zmiany temperatur. Sprawnie działające uszczelki powinny być elastyczne oraz szybko powracać do pierwotnej formy po odkształceniu. Przed zimną możemy je dodatkowo zabezpieczyć stosując smar silikonowy lub wazelinę techniczną. Godny polecenia jest smar z dodatkiem kauczuku, który zapewni znakomitą warstwę ochronną. Jeśli uszczelki okienne będą porowate, przygniecione lub popękane należy wymienić je na nowe.

Odpowiednio przeprowadzona konserwacja sprawi, że nawet silne podmuchy wiatru oraz niska temperatura nie zakłóci naszego spokoju i ciepła oraz uchroni przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Natomiast systematycznie przeprowadzana regulacja pozwoli cieszyć się nam sprawnie działającymi oknami przez długie lata.

(2 votes, average: 4,00 out of 5)
One Response
  1. Waldemar Napiórkowski pisze:

    Przygotowanie okien na okres zimowy jest bardzo ważne – jeśli odpowiednio wcześnie się za to nie zabierzemy, możemy sobie tylko pluć w brodę przy ew. nieszczelnościach. A rachunki za ogrzewani będą rosły i rosły…

Tagi