BLOG

Jak rozsądnie wybrać okna

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna dopasowane do naszych potrzeb?

Jednym z poważniejszych wydatków podczas budowy domu jest z pewnością zakup okien. To ważna inwestycja zwłaszcza, gdy w obecnych czasach istotną rolę odgrywają wielkogabarytowe konstrukcje z dużymi przeszkleniami. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, najpierw powinniśmy przemyśleć nasze potrzeby i w jak największym stopniu dostosować okna do naszych preferencji.

Okna mają wpływ nie tylko na estetykę domu, ale także na jego właściwości użytkowe. W domach jednorodzinnych często występuje duża ilość okien o wielkich wymiarach. Ponadto zakup okien to inwestycja na wiele lat, dlatego musi być rozsądna i przemyślana.

Co jest ważne podczas wyboru okien?

Planując zakup okien musimy skupić się na kilku istotnych kwestiach, a mianowicie: na lokalizacji, typie budynku, ale najważniejsze są potrzeby domowników. Obecnie przepisy prawa budowlanego wymagają, że okna muszą spełniać pewne normy, które od 2021 roku maja zostać zaostrzone, w związku z tym, nawet standardowe okna muszą spełniać określone parametry. Obecnie na rynku producenci okien oferują okna o różnych standardach wyposażenia, czy wykończenia. Każdy z nas chciałby w domu odpoczywać, żeby było cicho, bezpiecznie oraz był swobodny dostęp do naturalnego oświetlenia.

Zazwyczaj klienci chcą porównywać oferty od różnych producentów. Jednak często robią to w nieodpowiedni sposób. W zależności od firmy, standardy wyposażenia mogą się różnić. Wówczas porównywanie cen opierając się na standardzie wyposażenia będzie niewiarygodne. Jeżeli chcemy porównywać oferty powinno się na nich znaleźć jak najwięcej szczegółów o wyposażeniu oraz wykończeniu okien. Warto też poprosić o Deklarację właściwości użytkowych w której znajdują się istotne informacje dotyczące klas oraz parametrów np. poziom energooszczędności, izolacji akustycznej, wodoszczelności, czy też odporności na obciążenie wiatrem. Na podstawie takich informacji możemy określić czy dany produkt spełni nasze oczekiwania oraz jakość stolarki.

Dodatki

To jaki zostanie zastosowany profil, pakiety szybowe, czy inne dodatki mają wpływ na funkcjonalność naszych okien. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, to warto poprosić o pomoc wykwalifikowanych sprzedawców, którzy fachową poradą pomogą dobrać odpowiednie wyposażenie okien, aby w jak największym stopniu spełniały nasze oczekiwania.

Okna dostosowane do potrzeb

Odpowiednie okna powinny być dostosowane zarówno do standardu domu, ale także lokalizacji. Jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy to z pewnością przydatne będą okna dźwiękoszczelne. Z kolei gdy mieszkamy na otwartej przestrzeni doskonale sprawdzą się okna energooszczędne oraz odporne na obciążenie wiatrem.

Okna powinny być dopasowane także do typu budynku. Jeżeli zamawiamy stolarkę okienną do nowego domu, który będzie dobrze ocieplony, to okna także powinny posiadać wysokie współczynniki. Natomiast jeżeli przeprowadzamy renowację to powinnyśmy ocieplić ściany zewnętrze i wymienić okna na energooszczędne. Gdy planujemy zakup okien do domu z którego korzystamy tylko w sezonie letnim, to nie musimy się skupiać na energooszczędności, ale w tym przypadku warto pomyśleć o oknach antywłamaniowych.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi