BLOG

Jak sobie radzić z roszeniem szyb?

W okresie jesienno-zimowym często w pomieszczeniach parują szyby w oknach. Niektórzy obawiają się, że jest to wada konstrukcyjna okna. Jednak nie musi tak być.

Osiadanie się pary wodnej jest naturalnym zjawiskiem. Gdy na podwórku robi się zimno niechętnie wietrzymy pomieszczenia. Natomiast prace domowe takie jak pranie, gotowanie czy gorąca kąpiel sprawiają, że wilgotność powietrza w mieszkaniu wzrasta. Jeżeli wentylacja nie jest odpowiednia wówczas może pojawić się parowanie szyb.

Głównymi przyczynami roszenia szyb jest zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach, nieodpowiednia wentylacja oraz duża różnica temperatur miedzy wnętrzem mieszkania a na zewnątrz. Ciepłe i wilgotne powietrze w zetknięciu z zimną powierzchnią (szybą) ulega skropleniu. Nadmierne zawilgocenie w mieszkaniu utrzymujące się przez dłuższy czas może powodować pleśń oraz grzyby. Niewietrzone pomieszczenia sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych bakterii oraz grzybów.

Jak poradzić sobie z parowaniem szyb?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wentylację. Starannie posprawdzać czy wszystkie otwory wentylacyjne są udrożnione. Producenci okien wprowadzają różne udogodnienia wspomagające wentylację np. nawiewniki, które można z łatwością otworzyć lub w razie potrzeby zamknąć, okucia okienne z mikrowentylacją lub system okuć z możliwością odstawienia skrzydła od ramy na około 6 mm. W ten sposób można efektywnie wywietrzyć mieszkanie bez wyziębienia go, co ważne jest zwłaszcza zimą. Skutecznym sposobem są również pochłaniacze wilgoci. Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję muszą być umieszczone tak, aby była zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. W przypadku nadmiernego wytwarzania wilgoci (pranie, gotowanie), należy przewietrzać pomieszczenia np. otwierając okno.

Parowanie od zewnątrz

Zjawisko skraplania się pary wodnej od zewnętrznej strony okna najczęściej można zaobserwować wiosną oraz jesienią, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą oraz duże zawilgocenie powietrza. Jest to naturalne zjawisko fizyczne. Intensywność parowania okien od zewnątrz zależy od wielu czynników np. otwartej przestrzeni, roślinności a także położenia okna względem stron świata.

Parowanie wewnątrz pakietu szybowego.

Jeżeli zaobserwujemy parowanie wewnątrz szyby może to oznaczać rozszczelnienie pakietu szybowego. Wówczas należy zgłosić się do fachowców i najprawdopodobniej wymienić szybę.

(1 votes, average: 4,00 out of 5)

Comments are closed.

Tagi