Szczelność okien to kluczowy element wpływający na komfort i efektywność energetyczną domu. Nieszczelne okna mogą bowiem prowadzić do strat ciepła, wyższych rachunków za ogrzewanie oraz problemów z wilgocią.
Aby zapewnić optymalną wydajność energetyczną i komfort w pomieszczeniach, istotne jest, by regularnie sprawdzać szczelność okien. Bo nawet jeśli stolarka będzie charakteryzowała się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, kiedy pojawi się nieszczelność, wnętrza będą się szybko wychładzać, a nawet w pomieszczeniach może gromadzić się wilgoć.
1. Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności okien jest przesunięcie dłonią wzdłuż ramy okiennej, kiedy okno jest zamknięte. Jeśli poczujesz podmuch powietrza oznacza to, że okno jest nieszczelne.
2. Innymi sposobami sprawdzenia szczelności jest test świeczki, dymu lub z wykorzystaniem kartki albo kamery termowizyjnej.
3. Jeśli wykryjesz nieszczelność, nie oznacza to, że okna należy wymienić czy wzywać specjalistę. Najpierw warto sprawdzić, czy pomoże wyregulowanie, wymiana uszczelek, uszczelnienie silikonem.
4. Sprawdzanie szczelności okien to nie tylko sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie, ale również poprawę komfortu życia czy ochronę przed wilgocią.
Dlaczego warto sprawdzić szczelność okien?
Szczelne okna to gwarancja komfortu i oszczędności. Nieszczelne okna powodują straty ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie zimą, ale i większe zużycie energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń latem. Okna bez szczelin utrzymują stałą temperaturę wewnątrz, eliminując przeciągi, które sprawiają, że przebywanie w pomieszczeniach jest nieprzyjemne, a ponadto mogą prowadzić do kondesacji pary wodnej i powstawania pleśni. To z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych oraz uszkodzeń strukturalnych budynku. Ponadto dobrze uszczelnione okna lepiej izolują od hałasu z zewnątrz, co jest szczególnie ważne w głośnych okolicach miejskich.
Metody sprawdzania szczelności okien
Jest kilka praktycznych metod, dzięki którym szybko i łatwo sprawdzisz, czy okna są szczelne. Zacząć warto od wizualnej inspekcji, czyli dokładnego obejrzenia okien, ich konstrukcji, ramy, uszczelek. Jeśli przesuniesz dłonią wzdłuż ramy okiennej, kiedy okno jest zamknięte i poczujesz podmuch powietrza oznacza to, że okno jest nieszczelne. Innym prostym sposobem jest test z wykorzystaniem świeczki. Jak go przeprowadzić? Zgaś wszystkie źródła światła i zapal świeczkę, a następnie przesuwaj świecę wzdłuż krawędzi okna, obserwując płomień. Jeśli płomień zaczyna migotać, oznacza to, że w danym miejscu może być nieszczelność. Kartka może również posłużyć do sprawdzenia szczelności okien. Wystarczy umieścić kartkę między ramą a skrzydłem okna i zamknąć je. Jeśli możesz ją łatwo wyciągnąć, okno jest nieszczelne. Nowoczesną, nieco bardziej zaawansowaną metodą sprawdzania szczelności okien jest termowizja. Kamera termowizyjna pozwala zobaczyć promieniowanie podczerwone, które jest emitowane przez ciepło i normalnie niewidoczne dla oka. To jednak wymaga skorzystania z usług profesjonalnych firm, które przeprowadzają inspekcje. Podczas takiej inspekcji kamera termowizyjna analizuje okno i wykrywa miejsca, w których może dochodzić do strat ciepła. Tam występują nieszczelności.
Jak naprawić nieszczelne okna?
Jeśli odkryjesz nieszczelności, jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby poprawić szczelność okien. Jedną z głównych przyczyn nieszczelności okien jest niewłaściwe przyleganie uszczelki do ramy. Często spotykaną przyczyną jest również opadanie skrzydła okna, które z czasem obniża się pod własnym ciężarem. Tego rodzaju problem występuje najczęściej w przypadku dużych okien balkonowych. W takim przypadku konieczna może być regulacja okien. Nieszczelności mogą także wynikać z kurczenia się i pękania uszczelek pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych oraz temperatur. Choć uszczelki są małe, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego docisku skrzydła do ramy. Uszkodzenie lub deformacja uszczelek prowadzi do powstawania nieszczelności. Wymiana ich jest stosunkowo prosta i tania. Nieszczelne okna nie zawsze są skutkiem długotrwałego czy niewłaściwego użytkowania. Czasami wynikają one ze złego montażu lub wad konstrukcyjnych, które są poza kontrolą użytkownika. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w rozwiązaniu bardziej skomplikowanych problemów z oknami.