BLOG

Jak urządzić mieszkanie dla osób starszych?

W jaki sposób zaaranżować przestrzeń dla seniora, aby ułatwić funkcjonowanie?

W standardowym domu czy mieszkaniu, osoby starsze, czy ograniczone ruchowo mogą mieć problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. Dlatego aby im ułatwić funkcjonowanie, przestrzeń powinna być wygodna, komfortowa i przede wszystkim bezpieczna.

Zdarza się, że osoby starsze mają problem z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi, czy posiadają wady wzroku. Dlatego ich przestrzeń życiowa powinna minimalizować ryzyko urazu.

Wszystko pod ręką

Zarówno dla osób starszych jak i o ograniczonej sprawności ruchowej istotne jest, żeby jak najwięcej rzeczy znajdowało się w zasięgu ręki. Dlatego zalecane są szafki stojące. Polecane są także klasyczne, wygodne uchwyty. Innowacyjne otwieranie np. za pomocą wciśnięcia frontów, mogą sprawiać trudność w obsłudze. Szafki wiszące, czy pawlacze nie są wskazane, ponieważ sięgając po coś z góry można upaść i doznać kontuzji. To samo dotyczy wymiany żarówek. Osoby starsze nie powinny same tego robić, tylko poprosić o pomoc.

Minimalizowanie potknięć

U osób starszych lub ograniczonych ruchowo wiele wypadków ma miejsce w domu, a główną przyczyną jest właśnie upadek w skutek potknięcia np. o kable, buty, dywan, a także progi. Mokra, śliska podłoga także nie sprzyja bezpieczeństwu. Dlatego w domu seniora i osoby ograniczonej ruchowo ważne jest, aby w miarę możliwości minimalizować ryzyko potknięć. Kable powinny znajdować się pod listwami lub maskownicami, dywany powinny być odpowiednio zabezpieczone, żeby nie przemieszczały się podczas chodzenia, ważne są także progi, jeśli jest możliwość to najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. W przypadku okien i drzwi tarasowych warto zastosować niski próg, który ułatwi przemieszczanie się także z balkonikiem, czy nawet wózkiem.

Komfort użytkowania

Dla osób starszych lub ograniczonych ruchowo problemem może okazać się otwarcie dużych i ciężkich drzwi balkonowych, czy przesuwnych drzwi tarasowych. Tutaj z pomocą przychodzi innowacyjna technologia, która umożliwia otwarcie dużych skrzydeł za pomocą pilota lub przycisku. Możliwe jest także sterowanie skrzydłami za pomocą smartphone. Takie rozwiązania z pewnością ułatwią funkcjonowanie, zarówno dla osób starszych jak i ich opiekunów. Za pomocą odpowiedniej aplikacji możemy sterować oknami i drzwiami także poza domem.

Bezpieczeństwo

W trosce o naszych najbliższych nie możemy zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcemy, żeby senior lub osoba o ograniczonej sprawności ruchowej same otwierały okna, to możemy zastosować klamki z kluczykiem. Wówczas po wciśnięciu przycisku, nie będzie możliwy obrót klamką. Warto zastosować także bezpieczne szyby hartowane, które są 4 razy bardziej wytrzymałe na uderzenie niż zwykłe, natomiast w przypadku bardzo silnego uderzenia, pęka w sposób bezpieczny na kawałki o nieostrych krawędziach, minimalizując ryzyko skaleczenia. Na osoby starsze mieszkające same mogą polować złodzieje, dlatego warto zastosować kontaktrony, czyli niewielkie czujniki otwarcia, które zasygnalizują próbę wyważenia okna z zewnątrz.

Swobodny dostęp

Seniorzy jak i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej powinny mieć odpowiedniej szerokości korytarze oraz drzwi, żeby móc się swobodnie przemieszczać także wózkiem. Dla osób poruszających się na wózku można zastosować obniżone klamki, dzięki czemu samodzielnie będą mogli otwierać i zamykać okna.

Łazienka

W łazience seniorów nie powinno zabraknąć poręczy obok sedesu, które ułatwią siadanie i wstawanie. Jeżeli chodzi o miejsce do kąpieli to polecana jest kabina prysznicowa z krzesełkiem i niskim progiem lub w ogóle bez progu.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi