Wpadające do wnętrza zimne powietrze nie tylko sprawia, że w domu jest nieprzyjemnie, ale i wpływa na domowy budżet. Niestety przez okna ucieka najwięcej ciepła.
Gdy te są nieszczelne rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o 30 proc. Dlatego warto jeszcze przed spadkiem temperatur zadbać o dobrą izolację okien. Najważniejsze jest regulowanie okien przynajmniej dwa razy w roku. Zimą, kiedy pod wpływem niskich temperatur plastik się kurczy, warto je dokręcić, by były szczelniejsze, zaś latem, kiedy materiał rozkurcza się, należy poluzować docisk do ramy. Czasami jednak nawet szczelne i dobrze wyregulowane okna przepuszczają chłodne powietrze. Co wtedy? Na szczęście jest kilka sposobów, by temu zaradzić.
Jak uszczelnić okna na zimę?
Jeśli przesuwając ręką wzdłuż ramy okiennej, czujesz na dłoni podmuchy zimnego powietrza, okna nie są szczelne. Nieszczelność może wynikać z kilku przyczyn: złego zamontowania okien, nieprawidłowej regulacji albo zużytych uszczelek. Najskuteczniejszym sposobem sprawdzenia szczelności okien jest badanie termowizyjne. Jeśli jednak na taką profesjonalną metodę nie możecie sobie pozwolić, test szczelności można wykonać także domowym sposobem – przy pomocy arkusza papieru. Jeśli włożymy kartkę między ościeżnicę, a skrzydło i po zamknięciu okna bez problemu ją wyciągniemy, to znaczy, że okna mają wyeksploatowane uszczelki.
W celu poprawienia izolacyjności okien wystarczy zastosować odpowiedni materiał uszczelniający. Należy jednak zachować pewne zasady, bo uszczelnianie wymaga prawidłowej techniki. Najważniejszą jest, by od wewnątrz okna izolować materiałami paroizolacyjnymi, np. specjalnymi taśmami lub silikonem, zaś na zewnątrz, muszą to być koniecznie materiały paroprzepuszczalne, np. pianki. W innym wypadku mieszkanie zostanie zawilgocone, a na oknach skraplać się będzie para wodna.
Jak uszczelnić okna PVC od wewnątrz?
Sposobów na uszczelnienie okien jest wiele. Najpopularniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wymiana uszczelek. Mogą być z pianki poliuretanowej albo EPDM. Decydując się na tę metodę, istotne jest, by właściwie dobrać rozmiar uszczelek, dlatego najlepiej kierować się zapisami w karcie gwarancyjnej okien. Ponadto pamiętać należy, że zarówno ościeżnicę, jak i skrzydło okna, trzeba odpowiednio przygotować, oczyszczając z zanieczyszczeń, a uszczelki montować na styku ramy wewnętrznej i ościeżnicy. A jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie? W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest pianka uszczelniająca do okien, choć przy mniejszych szczelinach sprawdzi się także silikon. Pianka to bardzo skuteczny izolator, odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych i pleśni, ale źle reagujący na promienie UV, dlatego zaleca się, by miejsce uszczelniania osłonić innym materiałem. Decydując się na silikon, koniecznie trzeba dobrać ten odpowiedni, by był skuteczny. Neutralny, który odporny jest na wilgoć i promieniowanie UV, grzyby i pleśń sprawdzi się przy uszczelnianiu szpar przy murze, ale w przypadku okien plastikowych warto szukać takiego dedykowanego powierzchniom z PVC.
Jak dodatkowo uszczelnić okna PVC?
Okna można zaizolować także specjalnymi taśmami. Są one jednak bardziej zaawansowaną metodą, bo wymagają demontażu okna. Jeśli nieszczelność pojawia się od zewnątrz wybiera się paroprzepuszczalne taśmy, a jeśli po wewnętrznej stronie – paroszczelne. Taśmy przykleja się na ramę okna oraz mur budynku, tworząc barierę dla czynników atmosferycznych. Innym sposobem dodatkowej izolacji są listwy uszczelniające. Dostępne są w różnych kolorach, więc nie tylko uszczelniają, ale i są elementem wykończeniowym. Ich montaż jest nieskomplikowany, gdyż najczęściej mają samoprzylepne brzegi.