BLOG

Jak ważny jest serwis dla naszych okien?

W jaki sposób powinniśmy dbać o okna, aby służyły nam przez długie lata?

Nie każdy o tym wie, ale żeby okno było ładne i funkcjonalne nie wystarczy go umyć. Należy dbać o nie regularnie przeprowadzając konserwację, a także serwisowanie. Takie działania pozwolą na oszczędności związane z wymianą całej stolarki okiennej.

Dlaczego powstają usterki

Usterki w oknie mogą powodować różne przyczyny. Gdy zostawimy otwarte okno podczas silnego wiatru, wówczas narażone jest na zatrzaśnięcie w wyniku czego mogę dojść do uszkodzenia profilu, okuć, a nawet pęknięcia szyby. Czasami zdarza się, że zostawmy coś pomiędzy ramą a skrzydłem i nie pamiętając o tym w pośpiechu chcemy zamknąć okno, w takim działu możemy uszkodzić nie tylko profil, ale także uszczelki. Jednak nie każdy w to uwierzy, ale okno najczęściej ulega uszkodzeniu podczas codziennej eksploatacji. To właśnie codzienne otwieranie i zamykanie, ściskanie uszczelek, a także manewrowanie okuciami sprawia, że okna tracą swoje pierwotne właściwości.

Powody do serwisowania

Najważniejszym powodem do serwisowania okien są oszczędności. Nie od dziś wiadomo, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego warto poświęcić trochę czasu na konserwację i serwis, niż wymieniać okna na nowe. Wszystkie okna z PCV naturalnie się zużywają, ale można temu zapobiegać, dzięki regularnym przeglądom serwisowym.

Kiedy przeprowadzać konserwację

Konserwację (serwisowanie) powinno przeprowadzać się co najmniej 2 razy do roku. Najlepszymi porami do tego zabiegu są okresy wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy. Dlaczego właśnie w tym czasie powinno przeprowadzać się konserwację? Otóż w okresie wiosenno-letnim możemy sprawdzić czy po zimie nie wystąpiły żadne uszkodzenia, natomiast w okresie jesienno-zimowym możemy odpowiednio przygotować okna na zimowe warunki atmosferyczne.

W jaki sposób przeprowadzać konserwację?

Na początku powinniśmy dokładnie umyć okna. Następnie wyczyścić okucia i sprawdzić ich mocowania oraz ewentualnie dokręcić lub gdy są zużyte to wymienić. Po tych czynnościach należy nasmarować przy pomocy olejów bez zawartości silikonu, kwasu czy żywicy. Taka sama kolejność powinna być w przypadku uszczelek. Na początku dokładne czyszczenie, a następnie należy sprawdzić stan uszczelek. Gdy wykonamy te czynności należy przeprowadzić konserwację. Możemy użyć specjalnego preparatu jak również środka do uszczelek samochodowych, czy sanitarnych. Jednak należy pamiętać, że lepiej aplikować środek za pomocą ściereczki, niż pryskać bezpośrednio na uszczelki.

Skutki zaniedbania konserwacji

Jeżeli nie będziemy regularnie przeprowadzać serwisowania, okna znacznie szybciej stracą swoje właściwości. Brak konserwacji okuć oraz uszczelek może doprowadzić do szybszego starzenia się. Zaniedbanie regularnych prac przy serwisowaniu może spowodować problem z domykaniem, nieszczelności, wygięcie skrzydeł oraz inne usterki. Nieszczelności sprawią, że w lato mieszkanie będzie się nadmiernie nagrzewać, natomiast w zimę więcej ciepła będzie uciekać co spowoduje wzrost kosztów za ogrzewanie.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi