BLOG

Jak wprowadzić styl organiczny do wnętrza?

Jakie cechy powinno posiadać wnętrze w stylu organicznym?

Natura od dawna była źródłem inspiracji w różnych dziedzinach sztuki. Już od wieków malarze uwieczniali ją na obrazach, poeci w swoich dziełach, a muzycy szukali w niej natchnienia. Nie ma się co dziwić, ponieważ przebywanie na łonie natury niesie za sobą wiele korzyści. Obecnie designerzy oraz projektanci inspirują się naturą i wprowadzają ją do wnętrz. W ostatnich latach coraz częściej możemy spotkać w naszych domach nowoczesne wzornictwo o naturalnych formach i kształtach, dzięki temu powstał styl organiczny.

Mylnym wrażeniem może okazać się, że w obecnych czasach, gdy tak ważny jest postęp technologiczny, natura już nie będzie główną inspiracją. Otóż wcale tak nie jest. W dobie postępu technologicznego oraz dynamicznego rozwoju, to właśnie natura umożliwia zatrzymać się i zdystansować, odetchnąć choć na chwilę. Przepych technologiczny powoduje potrzebę kontaktu z naturą. Projektanci próbują zaspokoić tę potrzebę, inspirowani roślinami i zwierzętami, proponując elementy użytkowe i dekoracyjne w stylu organicznym.

Charakterystyka

Styl organiczny charakteryzują kształty owalne, opływowe formy bez ostrych krawędzi oraz kantów. Nazywane są biomorficznymi, ponieważ nawiązują do form występujących w naturze. Zastosowanie łagodnych, miękkich kształtów oraz linii nadaje efekt lekkości, nawet jeśli chodzi o duże i masywne meble. Harmonijne i proste kształty doskonale wpływają na psychikę człowieka oraz wprawiają w dobry nastrój. Ostre krawędzie oraz kanty mogą mieć negatywny wpływ na psychikę człowieka oraz wprowadzać niepotrzebne rozproszenie. Twórcy przedmiotów użytkowych, dekoracyjnych, czy mebli charakterystycznych dla stylu organicznego najchętniej wykorzystują materiały plastyczne, które można dowolnie modelować np. szkło, stal, tworzywa sztuczne oraz przede wszystkim drewno gięte. Zwłaszcza drewno oddaje głębie inspiracji z przyrody. Może to być stolik i siedzenia zrobione z pnia, czy plastry drewna jako podstawka pod szklanki. Takie elementy są obecnie na topie i raczej szybko z mody nie wyjdą.

Natura przede wszystkim

Natura nie posiada ograniczeń, dlatego wnętrza w stylu organicznym nie są wyraźnie podzielone na strefy. Wręcz przeciwnie, swoją stylistyką tworzą spójną całość.

Kolory inspirowane naturą

Oprócz harmonijnych, łagodnych kształtów w stylu organicznym ważne są także odpowiednie kolory, nieco neutralne, inspirowane przyrodą. Najczęściej można spotkać biel, beże, brązy czy czerń przełamane odcieniami czerwieni i zieleni. W żywszych kolorach występują przeważnie dodatki i akcesoria. W stylu organicznym możemy także spotkać kolory pastelowe, które świetnie się prezentują z opływowymi kształtami, nadając wnętrzu lekkości i subtelności.

Naturalne światło

Efekt naturalnej harmonii, dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów podkreśli naturalne oświetlenie, dlatego powierzchnia szyby powinna być jak największa. Najlepiej sprawdzą się duże jasne okna lub przeszklone ściany. Doskonałym rozwiązaniem będą także przesuwne drzwi tarasowe, które wprowadzą naturę do wnętrza pomieszczenia.

Dodatki

We wnętrzach w stylu organicznym nie może zabraknąć roślinności. Elementy natury powinny znaleźć się także na dodatkach. Ale oczywiście należy zachować umiar, gdyż styl ten nie znosi przepychu oraz nadmiaru dodatków.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi