BLOG

Jak wprowadzić styl vintage do wnętrz?

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę wprowadzając styl vintage do wnętrz?

Aranżacja mieszkania to nie jest prosta sprawa. Każdy powinien urządzać wnętrze według własnego gustu. Inni jednak decydują się na obecnie obowiązujące trendy. W tym sezonie na topie będą kolory ziemi oraz natury. Dzięki czemu świetnie sprawdzi się styl vintage.

Początki

Styl vintage zapoczątkował w XIX wieku. Gdy na topie były rzeczy ponadczasowe, ale za to piękne. Do łask styl ten wrócił nie tak dawno, w branży sukien ślubnych. Szybko jednak dekoratorzy wnętrz przenieśli styl vintage na swoje projekty, które możemy spotkać do dziś.

Charakterystyka ogólna

Wnętrza w stylu vintage z pewnością są niepowtarzalne. Charakterystyczne dla tego stylu są stare meble i przedmioty, ale o wysokiej jakości, kontrastujące z nowoczesnością. Możemy użyć także nowych mebli ale stylizowanych na stare, przypominające meble z minionych epok.

Kolory

Paleta kolorów w stylu vintage jest bardzo specyficzna. Dominują kolory takie jak: brązy, butelkowa zieleń, pomarańcze oraz żółcie. Takie kolory z pozoru mogą się wydawać kontrastujące, jednak doskonale się uzupełniają.

Meble w stylu vintage

Aranżując wnętrze w stylu vintage musimy zwrócić uwagę na odpowiednie meble. Doskonale sprawdzą się stare meble takie jak: komody, fotele, barki, kanapy, czy sekretarzyki. Antyki są drogie i nie wszystkich na nie stać. Jest jednak inne rozwiązanie. Łowcy okazji potrafią wyłapać na aukcjach internetowych prawdziwe rarytasy w bardzo atrakcyjnych cenach. Innym dobrym sposobem na zdobycie mebli „z duszą” w rozsądnej cenie jest pchli targ. Dla sprzedających takie meble mogłyby okazać się stare i bezużyteczne, jednak dla prawdziwych koneserów to prawdziwe dzieła sztuki. Co prawda mogą wymagać trochę pracy w celu odrestaurowania, jednak gra jest warta świeczki. Meble w stylu vintage nie muszą być koniecznie stare i używane. Producenci mebli coraz częściej produkują nowe meble imitujące stare.

Dodatki

We wnętrzach w stylu vintage dodatki powinny znaleźć się w nietypowych kolorach i kształtach np. ramki na zdjęcia w kolorze sepii, stylowe lampy z abażurem, czy lustro z drewnianą, rzeźbioną ramą. Doskonałym pomysłem będzie także zegar z wahadłem i kukułką.  Oryginalnymi ozdobami będą akcesoria kuchenne np. porcelanowe filiżanki, czy też stara metalowa waga kuchenna.

Okna

Wybór kolorów we wnętrzu w stylu vintage, powinny tworzyć spójną całość. Dlatego także powinniśmy o tym pamiętać kupując okna. Doskonałym wyborem będą duże i jasne, w kolorze drewnopodobnym. Jeżeli jednak do naszego wnętrza bardziej pasował by kolor biały, to warto postawić na okleinę o strukturze imitującej drewno.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi