BLOG

Jak wybrać dobre okno do domu?

Kilka wskazówek, którą pomogą inwestorom w podjęciu decyzji.

W kolejnym wpisie na blogu Domel chcemy odpowiedzieć na kilka pytań, które z pewnością zadają sobie nowi inwestorzy przed zakupem okien do domu. Te kilka wskazówek przyda się również tym, który stoją przed decyzją wymiany okien ze starych na nowe.

Gdzie mają być zamontowane okna?

To pytanie raczej proste, ale bardzo istotne. Przed zakupem okna musimy określić jakie funkcjonalności oraz sposób montażu będzie odpowiedni dla danego pomieszczenia. Należy zwrócić uwagę na różne uwarunkowania np.: nasłonecznienie, lokalizacja – duże źródło hałasu czy kondygnację. Dlatego ważne jest, aby dopasować okna pod kątem ich użyteczności, wykorzystując możliwości, jakie dają nowoczesne okna do domu.

Drewno, aluminium czy PVC?

Kolejną sprawą jest wybór materiału, z którego wykonane jest okno. Oczywiście mogą wziąć tu górę preferencje inwestora. Ale warto przyjrzeć się kosztom, oferowanym możliwościom aranżacji czy poziomowi bezpieczeństwa.

Nowoczesna stolarka okienna oferuje dzisiaj wiele innowacyjnych rozwiązań. W szczególności konstrukcje aluminiowe, które są bardzo trwałe i pozwalają na tworzenie dużych przeszkleń. Ich rosnąca popularność to przejaw odwagi w projektowaniu domów jednorodzinnych i odejście od klasycznych rozwiązań, do których byliśmy przyzwyczajeni.

Okna drewniane to powrót do tradycji i ekologii. Niezmienny i ponadczasowy wygląd nadaje pomieszczeniom ciepłego i przytulnego charakteru. Okna drewniane podnoszą prestiż budynków, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, ich trwałość i funkcjonalność jest wyższa niż w oknach produkowanych kiedyś.

Prym wiodą nadal okna wykonane z PVC, które są energooszczędne, bezpieczne i co niemniej ważne w cenach dopasowanych do portfela każdego inwestora. Wykonane z nowoczesnych materiałów spełnią normy narzucone przez prawo budowlane w kwestiach energooszczędności czy dźwiękoszczelności. Na uwagę zasługuje fakt, że okna PVC mogą być wykonane w różnych wariantach kolorystycznych, ale również w powłokach, które imitują aluminium czy drzewo.

Od czego będzie zależała cena okna?

Po pierwsze od materiału, z którego będą wykonane. W chwili obecnej optymalnym cenowo rozwiązaniem okien do domu są te wykonane z PVC. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na cenę będą:

– wielkość okna,

– użyte profile i ich grubość,

– wielkość pakietów szybowych,

– okucia, klamki i zabezpieczenia antywyważeniowe,

– dodatkowe wyposażenie takie jak: nawiewniki, moskitiery czy rolety.

Na jakie właściwości należy zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Obecnie prawo budowlane wymusza na producentach okien, aby informowali swoich klientów o klasach oraz właściwościach, jakie posiadają okna. Dlatego też zestaw norm będzie podobny dla każdych  okien, jednakże warto przyjrzeć się temu czy niektóre właściwości będą sprawiały, że podniesiemy komfort użytkowania. Najważniejszymi parametrami będą:

– przenikanie ciepła,

– dźwiękoszczelność,

– zastosowane zabezpieczenia,

– mikroklimat wnętrza czy przepuszczalność powietrza.

Elegancki wygląd czy nowoczesnych design?

Kwestia dopasowania okna do wnętrza pomieszczeń wydaje się sprawą drugorzędną. Biorąc pod uwagę ilości czynników, na jakie należy zwrócić przy wyborze okna. Jednak to rzecz ważna, ponieważ okna będą nam służyły przez wiele lat i dlatego warto zadbać oto, aby również cieszyły oko. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na nieograniczone wariacje kolorystyczne. Ograniczeniem są jedynie nasze pomysły. Kolor profili może być dopasowany do różnego rodzaju wystroju wnętrza, ale również do elewacji budynku. Od projektów eleganckich, minimalistycznych ze spokojnymi kolorami, aż po klasyczne rozwiązania, które pasują do drewnianych mebli, kołowych zasłon czy drewnianej podłogi. Ważny jest klimat, jaki wytwarzają dobrze dobrane okna i to jak będziemy czuli się w pomieszczeniu.

Warto pamiętać, że okna zarówno w środku, jak i na zewnątrz mogą tworzyć zgrabną, dobrze przemyślana kompozycję.

Podsumowanie

Jeżeli myślimy o nowych oknach lub o ich wymianie przygotujmy się solidnie do tej inwestycji poprzez:

– ocenę miejsca, w którym będą zamontowane okna,

– możliwości finansowe,

– wybór odpowiedniego materiału, z jakiego będą wykonane,

– ocena właściwości i dodatkowe wyposażenie,

– estetykę czy jakie okna będą pasowały do wnętrza pomieszczenia oraz budynku na zewnątrz.

Mamy nadzieję, że te kilka wskazówek pomoże przy wyborze dobrych okien do domu. Po więcej fachowej wiedzy zapraszamy do wybranych Punktów Sprzedaży Domel:

www.domel.pl/gdzie-kupic/

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi