BLOG

Jak wybrać klamki do okien?

Pozwalają wygodnie otwierać okna, drzwi balkonowe czy tarasowe. Jakie klamki wybrać, aby zabezpieczyć dom oraz zapewnić najwyższy komfort użytkowania.

Klamki to podstawowy element zapewniający funkcjonalność okien. Ich podstawową funkcją jest otwieranie, uchylanie lub rozszczelnienie. Dobrze dobrana klamka może zdziałać dużo więcej, potrafi  zabezpieczyć okna przed otwarciem przez dzieci, lub uniemożliwić włamanie. Obecnie klamki staja się również elementem dekoracyjnym, który zdobi ramę okna oraz wnętrze pomieszczenia. Wybór odpowiedniej klamki wcale nie jest taki…  oczywisty.

Wzory, kolory i wykończenia klamek okiennych

Są produkowane z różnych materiałów, takich jak  stal, aluminium, mosiądz, plastik lub też z połączenia tych materiałów.  Dzięki temu klamki są wytrzymałe na uszkodzenia oraz odporne na codzienną eksploatację. Za komfort użytkowania odpowiada  kształt. Możemy je podzielić na jednoramienne i dwuramienne, które wyglądam, przypominają kotwicę. Różnorodność wzorów i wykończeń np.: satynowych lub matowych, pozwala na dopasowanie klamek do najbardziej wymagających przestrzeni. Począwszy od tych nowoczesnych i minimalistycznych, po te bardziej klasyczne.

Jakie klamki do jakich okien?

Do okien plastikowych klamki dobieramy pod ze względu na kolor.. Niesłabnąca popularność okien w kolorze białym narzuca biały kolor klamek. W przypadku okien w okleinie wybór już nie jest tak oczywisty. Do okien w kolorze złoty dąb poszukamy połączeń kolorystycznego ze złotem lub brązem, lub dopasujemy klamki w zbliżonym odcieniu.

Do okien aluminiowych wybieramy klamki o minimalistycznej formie i kolorach zbliżonych do ram. Wykonane z metalu lub połączenia metalu z plastikiem tworzą idealną, nowoczesną kompozycję. W ten sposób osiągniemy elegancką i jednolitą formę.

Najważniejsze funkcjonalności klamek

Klamka z przyciskiem została stworzona głównie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym domownikom, ale również jako zabezpieczanie przed włamaniem. Taki rodzaj klamek zapewnia podstawowe funkcjonalności, czyli otwieranie, zamykanie lub rozszczelnianie. Różnica polega na tym, że ruch klamki możliwy jest tylko wtedy, kiedy wciśniemy przycisk. Czyli jeżeli chcemy otworzyć okno  lub je uchylić musimy wcisnąć przycisk i w tej pozycji wykonać ruch. Taki mechanizm zdecydowanie uniemożliwia lub utrudnienia otwarcie okna przez dziecko. Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych najmłodszych, warto zastosować klamki z kluczykiem np. w drzwiach balkonowych.

Klamki z przyciskiem dodatkowo zabezpieczają przed włamaniem. Jakiekolwiek próby poruszenia lub otworzenia mechanizmu z zewnątrz są mocno utrudnione, ponieważ mechanizm zwalniany jest poprzez wciśnięcie przycisku od wewnątrz. W ten sposób włamywacz musi poświęcić więcej czasu na sforsowanie okna lub drzwi, co może całkowicie uniemożliwić włamanie.

Bogaty wybór kolorystyczny pozwala na zastosowanie klamek z kluczykiem w wielu wariantach wykończenia okien.

Klamki z kluczykiem to bardzo dobre rozwiązanie dla jeszcze większego zabezpieczenia okien, szczególnie tych, które narażone sa na próby włamania, czyli znajdujących się na parterze czy okien piwnicznych. Zastosowanie takiego rozwiązanie podnosi odporność okna na włamanie. Jak działają klamki z kluczykiem? Ich funkcjonalność umożliwia  zablokowanie ruchu klamki  w pozycji zamkniętej  lub uchylonej okna. Samo blokowanie odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku wyposażonego we wkładkę. Natomiast odblokowanie klamki wymaga użycia kluczyka.

W ten prosty sposób można dodatkowo zabezpieczyć  okna i drzwi, do których mają dostęp małe dzieci. Bardziej skomplikowany system zabezpieczenia kluczem zapewnia prawie całkowitą kontrolę nad uchyleniem czy otwarciem okien lub drzwi.

Okno zamknięte na kluczyk to również bardzo wysoka ochrona przed próbą włamania. W skrócie oznacza to tyle, że włamywacz nie będzie mógł przekręcić ani oderwać klamki od rozety. Klamki z kluczykiem to zdecydowanie klamki antywłamaniowe.

 

 

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi