BLOG

Jak wybrać okna energooszczędne?

Na co zwrócić uwagę wybierając okna energooszczędne

W dzisiejszych czasach okna energooszczędne stają się standardem. Nikt  z nas nie chce przepłacać za ogrzewanie. Dlatego wybierając okna do domu coraz częściej myślimy o nich jako o inwestycji na wiele lat.  W styczniu 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe standardy cieplne dla okien. Okna montowane w polskich domach nie mogą mieć wyższego współczynnika przenikania ciepła Uw niż 1,1 W/(m2K). Kolejne zaostrzenie przepisów ma nastąpić w 2021 roku, wówczas Uw, czyli współczynnik izolacyjności cieplnej dla okien nie będzie mógł przekroczyć wartości 0,9 W/(m2K).

Współczynnik Uw określa izolacyjność cieplną dla całego okna. Aby wyliczyć ten współczynnik należy wziąć pod uwagę następujące parametry.

  • Ug– Współczynnik przenikania ciepła w środkowej części szyby zespolonej W/(m2* K)
  • Ag– Pole powierzchni szyby w m2
  • Uf– Współczynnik przenikania ciepła ramy W/(m2 * K)
  • Af– Pole powierzchni ramy w m2
  • Ψ– Liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą W/(m2 * K)
  • L– Długość liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą, w mb
  • A– Całkowite pole powierzchni okna w m2

Rodzaj profila

Kupując okna energooszczędne musimy zwrócić uwagę na rodzaj profila. Profil powinien mieć optymalny kształt oraz odpowiednią ilość komór, co zapewni odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Istnieją również profile, w których została zastosowana technologia IKD, czyli komora szczelnie wypełniona pianą. To rozwiązanie jest dostępne w naszych produktach, takich jak Quadro oraz Infinity Passive.

Pakiet szybowy

Kolejnym ważnym elementem jest pakiet szybowy, przez który ucieka najwięcej ciepła. Warto zatem zastosować pakiet trzyszybowy wypełniony gazem szlachetnym np. argonem z ciepłą ramką dystansową oddzielającą poszczególne tafle szkła. Szyby mogą pełnić także funkcję dźwiękoszczelną, antywłamaniową, a także dekoracyjną. W oknach Vector pakiet szybowy jest osadzony w profilu na głębokość 25 mm, co dodatkowo ogranicza skraplanie się pary wodnej. Możliwość zastosowania szklenia, aż do 52 mm grubości pozwala dopasować jego rodzaj do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Uszczelki

Istotnym czynnikiem wyposażenia okna są uszczelki. Chociaż mają niewielki wpływ na współczynnik Uw to odpowiednio użytkowane i konserwowane skutecznie ochronią przed silnymi podmuchami wiatru. Nasze energooszczędne okna już w standardzie posiadają uszczelki środkowe i oporowe rozmieszczone w trzech płaszczyznach. Okno Energetic wyposażone jest w dodatkową uszczelkę zwiększającą energooszczędność konstrukcji.

Wybierając okna energooszczędne należy zwrócić uwagę na wyżej wymienione elementy. Chcąc wybrać najlepszy produkt warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi