BLOG

Jakie wybrać rolety zewnętrzne?

Popularność rolet zewnętrznych rośnie coraz bardziej. Nowi inwestorzy czy deweloperzy chętnie wykorzystują takie rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym i konwencjonalnym. Wpływ na to ma coraz większa dostępność rozwiązań oraz świadomość konsumentów co do ich zalet. Nie da się ukryć, że ten nowoczesny zamiennik dawnych okiennic ma wiele funkcjonalnych zastosowań.

W tym poradniku opiszemy, jakie są walory rolet, ich rodzaje i podpowiemy, jakich rozwiązać użyć, aby służyły naszemu bezpieczeństwu i komfortowi w domu.

Wygoda, oszczędność, bezpieczeństwo                                            

Użycie rolet zewnętrznych wpływa przede wszystkim na ograniczenie hałasu docierającego z zewnątrz. Ta funkcja z pewnością przyda się tam, gdzie w sąsiedztwie znajduje się ruchliwa ulica, plac zabaw lub inne zabudowania. Wg specjalistów rolety zmniejszają hałas o 10 dB i zwiększają w ten sposób izolację akustyczną domu.

Kolejną funkcjonalnością rolet jest możliwość dostosowania ilości wpadającego światła do pomieszczenia. Zacieniony pokój z pewnością da wytchnie domownikom w słoneczny i upalny dzień. Natomiast całkowite zasłonięcie rolet sprawi, że ochronimy się przed nadmiernym nagrzewaniem wybranych pomieszczeń lub całego domu. W ten sposób ograniczymy pracę klimatyzacji i oszczędzimy energię. Zimą nasze rolety dodatkowo zabezpieczą dom przez mrozem oraz silnym, zimnym wiatrem zmniejszając tym samym ilość ciepła potrzebnego do ogrzewania domu.

Zastosowanie rolet antywłamaniowych o wzmocnionej konstrukcji oraz specjalnym  pancerzu sprawi, że staną się one trudną do sforsowania barierą dla włamywacza. Dzięki temu nie musimy martwić się o bezpieczeństwo domowników i majątek.

Rolety zewnętrzne podnoszą atrakcyjność domu, co sprawia, że jest łatwiejszy do sprzedania na rynku wtórnym.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są rolety nadstawne zwane także  adaptacyjnymi. Najlepiej montowa je na początku inwestycji. Montaż w nowo wybudowanym domu lub przy okazji wymiany stolarki okiennej nie sprawi żadnego kłopotu. Zaletą rolet adaptacyjnych jest łatwość ich montażu. Mogą być osadzone nad wnęka okienną lub też w samej wnęce. Niestety ten sposób zmniejsza się światło okna. Plusem jest to, że skrzynki, w których mieści się mechanizm rolet, można dopasować kształtem lub kolorem do swoich indywidualnych upodobań.

Rolety podtynkowe świetnie sprawdzają się natomiast w budownictwie pasywnym nastawionym na oszczędzanie energii. Ich montaż zaleca się przy wymianie okien, remoncie budynku czy w nowo powstających obiektach. Rolety te posiadają skrzynkę, która montowana jest pod powierzchnią elewacji, nad wnęką okienną. Po zamontowaniu można z powodzeniem zabudować mechanizm sprawiając, że roleta będzie całkowicie niewidoczna. Ten rodzaj rolet przeznaczony jest dla domów lub mieszkań energooszczędnych,

Sterowanie roletami

Klasycznym i popularnym rozwiązaniem jest ręczna obsługa rolet. Sprawdza się przy niewielkich rozmiarach okien.

Przy większych roletach zalecane jest użycie napędów, które ułatwią obsługę i podnoszą efektywność użytkowania. Sterowanie odbywa się za pomocą włączników, do których musi być doprowadzona instalacja. Zazwyczaj w ten sposób sterowana jest tylko jedna roleta.

Najnowocześniejsze rozwiązania zapewniają inteligentne sterowanie ustawieniami. Ich możliwości są bardzo elastyczne i pozwalają np.: na zaprogramowania rolet tak, aby w słoneczne dni opuszczały się i chroniły pomieszczenia przed światłem lub odsłaniały  okna nad ranem. Zastosowanie odpowiednich czujników podnosi walory użytkowania i znacząco wpływa na oszczędność energii i efektywne wykorzystanie właściwości rolet zewnętrznych.

Czy warto?

Jak widać, zastosowanie rolet pozwala na zabezpieczenie domu oraz podnosi komfort przebywania w nim. Ten nowoczesny zamiennik okiennic staje się powoli standardem, a dzięki funkcjonalnościom pozwala na oszczędzanie energii i tworzenie obiektów wpisujących się w filozofię domów pasywnych.

 

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi