BLOG

Jak zabezpieczyć mieszkanie w trakcie upałów?

W jaki sposób zapewnić oazę wytchnienia w mieszkaniu w czasie upałów?

Pomimo tego, że nie ma jeszcze kalendarzowego lata, to pogoda już iście wakacyjna. W takim przypadku więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu oraz korzystamy z promieni słonecznych. Jednak lato to również czas w którym mogą nam dać się we znaki uporczywe upały, które są niebezpieczne dla zdrowia. W taką pogodę szczególnie dla dzieci i osób starszych zalecane jest pozostanie w chłodnym domu. Zatem w jaki sposób sprawić, aby nasz dom pozostał oazą wytchnienia w upalne dni?

Ustawienie okien względem stron świata

Jeżeli mieszkamy w bloku to nie mamy dużego wpływu na usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Natomiast jeśli planujemy budowę domu to wszystko w naszych rękach. Dlatego warto już na etapie projektu zaplanować odpowiednie usytuowanie. Salon i jadalnia to pomieszczenia w których spędzamy większą część dnia dlatego warto zaprojektować je od strony północno – zachodniej, wówczas takie usytuowanie pozwoli na utrzymanie niższej temperatury przez większą część dnia. We wnętrzach które posiadają okna skierowane na wschód lub południe warto zaaranżować łazienkę lub sypialnię.

Jak zabezpieczyć wnętrza przed upałem?

W dużym stopniu to właśnie przez okna przedostaje się ciepło do wnętrza. Jeżeli nie zabezpieczymy ich odpowiednio to nie zapewnią nam przyjemnego chłodu w upalne dni. Słoneczne wnętrza możemy nieco „ostudzić” stosując na szybie powłokę selektywną. Taka powłoka zapewni mniejsze przedostawanie się ciepła z zewnątrz do środka pomieszczenia. Warto pomyśleć o zacienieniu wnętrz, grubymi jasnymi zasłonami lub roletami wewnętrznymi również w jasnym kolorze.

W trakcie upałów wietrzenie pomieszczeń to podstawa jednak należy robić to umiejętnie. Zanim otworzymy okno warto upewnić się, że temperatura na zewnątrz jest niższa niż w pomieszczeniu. Dlatego warto wietrzyć mieszkania w nocy, ponieważ temperatura zawsze spada o kilka stopni. Możemy otworzyć okna w dwóch lub nawet trzech pomieszczeniach na raz robiąc przeciąg, o ile nie ma dzieci.

Nawilżenie powietrza

W trakcie upałów nawet swobodne oddychanie może sprawiać trudność. W takim przypadku, aby poczuć ulgę musimy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na profesjonalne nawilżacze powietrza, istnieją także domowe sposoby. Przy otwartym oknie należy postawić miskę z zimną wodą z dodatkiem soku z cytryny lub olejkiem eukaliptusowym.

Urządzenia elektryczne

Nie tylko ludzie emitują ciepło. Elektryczne sprzęty domowego użytku podłączone do prądu takie jak telewizor, żelazko, komputer, a zwłaszcza kuchenka dodatkowo zwiększają temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego podczas upałów powinniśmy korzystać z nich tylko w razie potrzeby. Jeżeli chodzi o ciepły obiad, to powinniśmy postawić na takie, które nie wymagają długiego gotowania. Natomiast prasowanie warto zostawić na wczesny ranek lub późny wieczór.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi