27.02.2024
Przeczytasz w 3 minuty

Montowanie rolet zewnętrznych to popularny sposób na ochronę domu przed słońcem, hałasem, czy złodziejami. Niemniej jednak, wątpliwości budzi estetyka skrzynek. Jak skutecznie je zamaskować? Oto ładne i funkcjonalne rozwiązania.

Rolety zewnętrzne to świetny sposób na ochronę przed warunkami atmosferycznymi, odizolowanie się od dźwięków z ulicy, a także ochronę przed intruzami i utratą ciepła w chłodniejszych miesiącach. Właściciele zmagają się z problemem estetyki skrzynek rolet, które mogą zakłócać harmonię elewacji budynków. Na szczęście istnieje kilka kreatywnych i efektywnych rozwiązań, które pozwalają skutecznie zamaskować rolety zewnętrzne, zachowując ich funkcjonalność.

 

  1. Sposobem na dyskretne ukrycie skrzynek rolet jest ich integracja z elewacją budynku. Można to osiągnąć poprzez zaprojektowanie specjalnych wnęk lub wklejenie ich w strukturę ściany. Rolety stają się wtedy integralną częścią architektury domu.
  2. Inną opcją jest umieszczenie skrzynek wewnątrz ocieplenia budynku.
  3. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie rolet jako elementów dekoracyjnych, na przykład pokrywając skrzynkę rolet materiałem o podobnej strukturze czy kolorze do elewacji budynku.
  4. Można skorzystać też z maskownic kaset do rolet, gzymsów wykonywanych na indywidualne zamówienie albo listew.

 

Rolety zewnętrzne to coraz popularniejsza forma osłon okiennych, zapewniających prywatność, regulujących dostęp światła do wnętrza pomieszczeń. Montuje się je na zewnątrz budynku, najczęściej na ramie okiennej lub fasadzie. I chociaż mają wiele plusów, bo stanowią świetną ochronę nie tylko przed słońcem, ale i hałasem, chłodem czy złodziejami, sama skrzynka nie jest zbyt atrakcyjna. Na szczęście ukrycie jej nie jest trudne, a możliwości, które oferuje rynek uzależnione są od etapu budowy czy stopnia wykończenia budynku.

 

Integracja z elewacją budynku

Pierwszym sposobem na dyskretne ukrycie skrzynek rolet jest ich integracja z elewacją budynku. Można to osiągnąć poprzez zaprojektowanie specjalnych wnęk lub wklejenie ich w strukturę ściany. Ta metoda nie tylko maskuje rolety, ale także sprawia, że są one integralną częścią architektury domu. Warto tutaj zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie kształtu i koloru wnęk do reszty elewacji, co zapewni spójny i estetyczny wygląd z zewnątrz.

 

Umieszczenie wewnątrz ocieplenia

Kolejną opcją jest umieszczenie skrzynek rolet wewnątrz ocieplenia budynku. Dzięki temu rozwiązaniu rolety są całkowicie ukryte, a jednocześnie zachowują swoje funkcje izolacyjne. Wymaga to jednak starannego zaplanowania podczas projektowania lub gruntownej przebudowy. Decydując się na tę metodę, warto zadbać o odpowiednią wentylację, aby uniknąć problemów z kondensacją wilgoci wewnątrz skrzynek.

Maskowanie rolet zewnętrznych

Indywidualnie zaprojektowane detale dekoracyjne, takie jak gzymsy, listy, dekory są doskonałym rozwiązaniem, aby skutecznie zakamuflować rolety zewnętrzne. Maskownice kaset rolet zewnętrznych nie tylko estetycznie ukryją skrzynkę rolety, ale i podniosą atrakcyjność elewacji budynku. Z zewnątrz przypominają one typowe gzymsy, jednak wewnątrz posiadają specjalnie wyprofilowaną przestrzeń, idealnie dopasowaną do skrzynki rolety. Z kolei prowadnice rolety można pokryć odpowiednimi listwami dekoracyjnymi, które współgrają z detalami gzymsowymi. Gzymsy produkuje się najczęściej ze styropianu, na który naniesiona jest żywica z kruszywem kwarcowym, dzięki czemu są odporne na warunki atmosferyczne. Innym pomysłem jest wykorzystanie rolet jako elementów dekoracyjnych. Można na przykład pokryć skrzynki rolet materiałem o podobnej strukturze i kolorze do elewacji budynku, tak aby harmonijnie się komponowały. Dodatkowo, można zastosować ozdobne okładziny, aby rolety stały się atrakcyjnym elementem fasady. W ten sposób, zamiast ukrywać skrzynki, można je wyeksponować jako estetyczny dodatek. Niektórzy decydują się na wykorzystanie rolet jako podstawy do tworzenia małych ogrodów wertykalnych.