BLOG

Jak zestawić ze sobą kolory?

O czym należy pamiętać zestawiając ze sobą kolory, żeby wszystko pasowało?

Aranżując wystrój wnętrza chcemy, żeby wszystko do siebie pasowało. Łączenie wzorów, takich jak kropki z paskami, czy niektórych kolorów, mogą drażnić. Zatem na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby uniknąć pomyłek?

Na początek powinniśmy zapoznać się z teorią łączenia kolorów. Istnieje koło barw, czyli graficzny model, który objaśnia zasady łączenia i powstawania barw. Warto zapoznać się z zasadami mieszania kolorów, które pokazują bezpieczne łączenie barw ze sobą. Najlepszym rozwiązaniem jest wybierać kolory sąsiadujące lub znajdujące się na tej samej palecie. Nie powinno się wybierać kolorów z naprzeciwka (ciekawostką jest, że zmieszanie takich kolorów daje neutralną barwę szarości). Istnieje również zasada, która mówi, żeby nie łączyć ze sobą kolorów ciepłych z zimnymi.

Nowoczesne wnętrza

Pomalowanie ścian na jasno jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Do uniwersalnych kolorów ścian takich jak biel, beż czy szarość warto dobrać dodatki, które ożywią wnętrze. Poszewki na poduszki, stylowe serwety, a nawet zasłony to dodatki, które bez trudu możemy często zmieniać, a zarazem eksperymentować. Z pewnością stworzą odpowiedni kontrast. Szary to kolor, który zaczął dominować we współczesnej aranżacji wnętrz. Jednak decydując się na taki kolor ścian, warto rozważyć pomalowanie przynajmniej jednej na inny, intensywny odcień.

Ciemne kolory

Półki sklepowe uginają się od przeróżnych odcieni farb. Zwolennicy aranżacyjnych eksperymentów muszą pamiętać, że nadmiar ciemnych kolorów może przytłaczać i męczyć, dlatego proponujemy w takich odcieniach tylko dodatki.

Chcesz optycznie powiększyć mieszkanie…

Ciepłe kolory sprawiają, ze wnętrze staje się bardziej przytulne a co za tym idzie, optycznie je zmniejszają. Dlatego jeżeli chcemy powiększyć optycznie mieszkanie, powinniśmy zastosować zimne odcienie.

Wybierając farbę…

Planując malowanie warto kupić kilka próbek kolorów, które bez problemu można dostać w sklepie z farbami. Wówczas nałożyć na ścianie i wybrać odpowiedni kolor. Warto zobaczyć odcienie w świetle dziennym, ponieważ w katalogu sklepowym mogą znacznie się różnić. Oprócz barwy ścian bardzo ważny jest odpowiedni dobór koloru ramy okiennej. W bogatej palecie kolorystycznej firmy Domel z łatwością każdy znajdzie coś dla siebie. W razie wątpliwości specjaliści służą fachową poradą.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi