BLOG

Jaką rolę pełnią wzmocnienia stalowe w oknach?

Jakie korzyści zapewniają nam wzmocnienia stalowe w oknach?

Każda konstrukcja pod wpływem działających na nią obciążeń może ulec odkształceniom. Jeżeli obciążenia będą stosunkowo duże, mogą się przyczynić do tego, że element konstrukcyjny bezpowrotnie się odkształci. W wyniku takich oddziaływań nastąpi utrata właściwości użytkowych, co może spowodować zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Jakie czynniki mogą się do tego przyczynić?

Czynniki powodujące odkształcenia konstrukcji

Każde zamontowane okno nieustannie jest poddawane działaniu różnych obciążeń, które mają wpływ na jego sztywność i trwałość. Występują dwa rodzaje obciążeń. Obciążenia własne, czyli takie które pochodzą od ciężaru własnego okna, dotyczy to w szczególności ciężaru pakietu szybowego czy też kształtowników, oraz obciążenia tzw. użytkowe spowodowane przez codzienne użytkowanie lub warunki atmosferyczne. Oddziaływanie wiatru takie jak parcie i ssanie może powodować trwałe odkształcenia profili okiennych. Duże różnice temperatur sprawiają, że profil rozszerza się lub kurczy. Szczególnie podatny na tego typu działania jest profil w okleinie zarówno jedno jak i obustronnej. Każdy budynek niezależnie od tego czy jest nowo wybudowany, czy już istnieje kilka lat to „pracuje”, czyli delikatnie się porusza, na skutek czego, stolarka okienna także może ulec odkształceniu.

W jaki sposób poprawić statykę okna?

Działanie powyższych czynników może spowodować odkształcenie profili okiennych. Aby temu zapobiec profile okienne potrzebują dodatkowych wzmocnień. Doskonale tę rolę spełniają wzmocnienia stalowe. Umieszczane są na całym obwodzie ram okiennych, niezależnie od tego jaki wymiar posiada okno. W zależności od rodzaju profilu okiennego wewnętrzne komory mają różny kształt. Wzmocnienia stalowe dostosowane są kształtem do konstrukcji komór, w związku z czym w zależności od rodzaju profilu okiennego, kształt wzmocnienia jest inny. Podobnie jest z grubością wzmocnień stalowych. To właśnie od rodzaju profilu oraz wielkości konstrukcji w wyniku obliczeń statystycznych określana jest grubość jaka powinna być zastosowana. Wzmocnienia przytwierdzane są trwale do profilu za pomocą specjalnych wkrętów. Zabezpieczeniem przed korozją jest powłoka cynkowa, która powinna posiadać grubość co najmniej 275g/m2. Wzmocnienia stalowe mogą być otwarte lub zamknięte. Mogło by się wydawać, że to właśnie wzmocnienia zamknięte są bardziej wytrzymałe na czynniki powodujące odkształcenia profili okiennych. Jednak nie do końca tak jest. Wzmocnienie otwarte nawet o cieńszej ścianie, ale bardziej skomplikowanej geometrii zapewnią lepszą statykę, niż wzmocnienia zamknięte o prostej budowie.

Okna firmy Domel standardowo są wyposażone w wzmocnienia stalowe, które skutecznie zapobiegają częściowym i trwałym odkształceniom profili okiennych. Producenci profili okiennych w zależności od wielkości konstrukcji zalecają różnej grubości stal. W oknach firmy Domel standardowo zastosowana jest najgrubsza możliwa do umieszczenia stal, która zapewnia odpowiednią sztywność i statykę całej konstrukcji.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi