BLOG

Jakie powinny być wymiary otworów okiennych

W jaki sposób prawidłowo wymierzyć otwory okienne?

W życiu codziennym większość z nas lubi planować. Dotyczy to także budowy domu. Planowanie pozwala na oszacowanie kosztów, co jest bardzo ważne w szczególności gdy bierzemy kredyt. Ważnym elementem podczas budowy domu jest z pewnością montaż okien. Zamawiając okna wielkość otworów okiennych ma znaczenie.

Okna dawniej

Jakiś czas temu popularne były okna drewniane. Produkowane były w określonych standardowych wymiarach. Dlatego nawet budując nowy dom klienci mieli ograniczony wybór stolarki okiennej. Gdy okna PVC wchodziły na rynek początkowo producenci dostosowywali swoją ofertę do norm branżowych. Wówczas gdy klienci chcieli wymienić stare okna drewniane na nowe PVC otwory pasowały.

Okna obecnie

Obecnie każde okno jest produkowane na zamówienie. Dlatego wymiary czy kształty jak np. okna łukowe nie stanowią dla producentów żadnego problemu. Współcześni architekci stawiają na duże przeszklenia oraz minimalizm. W takim przypadku to okno stanowi jeden z głównych elementów dekoracyjnych.

Jak wymierzyć okno?

Otwory na okna muszą być nieco większe niż okno, ponieważ muszą zostać luzy dylatacyjne czy odległość między ramą a murem. Luzy powinny wynosić około 2-3 cm po bokach i na górze oraz 5-6 cm na dole, ze względu na listwę progową, czyli otwór powinien być 7-9 cm wyższy i 4-6 cm szerszy niż okno. Wymiary otworu możemy najprościej sprawdzić mierząc przekątne i dwa prostopadłe boki. Jeżeli długości boków się zgadzają z projektem, a przekątne są takie same to znaczy, że wymiary są w porządku. Taki pomiar nie dotyczy okien nietypowych np. łuki czy trapezy. Takie okna zawsze są produkowane na zamówienie, dlatego nieduże odchyłki nie będą miały znaczenia.

Pozostawiony nieodpowiedni otwór okienny

Gdy budujemy nowy dom to w projekcie są określone wymiary okien. Co w przypadku gdy pozostawimy inny wymiar otworu? Obecnie taka sytuacja nie stanowi żadnego problemu i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Większość producentów okien nie ma już w ofercie „okien standardowych”, tylko wszystkie okna są wykonywane na zamówienie, nawet przy typowych wymiarach. Zamawiając okna u takich producentów klienci nie są narażeni na dodatkowe koszty związane z nietypowymi wymiarami. Wyceny są robione do konkretnych wymiarów. Umożliwia to dopasowanie odpowiedniego rozmiaru okien, bez potrzeby modyfikacji otworów okiennych.

Wielkość otworów okiennych ma istotne znaczenie, ponieważ źle dostosowany rozmiar okna w stosunku do otworu, sprawi że okna nie będą spełniały prawidłowo swojej funkcji.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi