BLOG

Kiedy należy wymienić uszczelki w oknach?

Na co należy zwrócić uwagę, żeby stwierdzić czy uszczelki nadają się do wymiany?

Poszczególne elementy stolarki okiennej z biegiem czasu zużywają się np. uszczelki okienne. Gdy odpowiednio będziemy przestrzegać instrukcji producentów, z pewnością przedłużymy ich żywotność. Na zużywanie elementów okien wpływ mają zmienne warunki atmosferyczne, a także częste otwieranie i zamykanie. Na co należy zwrócić uwagę, żeby stwierdzić czy uszczelki nadają się do wymiany?

Co jest powodem niszczenia uszczelek?

Najczęstszym powodem szybszego niszczenia uszczelek są zaniedbania. Producenci okien zalecają regularną konserwację oraz czyszczenie uszczelek, pamiętając aby nie używać żrących substancji. Utrzymanie uszczelek w dobrej formie nie jest trudnym zadaniem, ale w przypadku większej ilości okien może być czasochłonnym.

Wpływ na funkcjonalność uszczelek mają także warunki atmosferyczne. Jeżeli nie są odpowiednio zabezpieczone wówczas są narażone na twardnienie oraz utratę sprężystości, w wyniku czego mogą pękać oraz zmniejszyć szczelność. Nadmierne otwieranie i zamykanie skrzydła okiennego także nie wpływa pozytywnie na stan uszczelek.

Kiedy uszczelki kwalifikują się do wymiany?

Podstawowym powodem kwalifikującym się do wymiany uszczelek jest utrata szczelności. Najlepszym sposobem żeby to sprawdzić jest zamknąć okno do końca (należy zwrócić uwagę czy jest prawidłowo domknięte, żeby nie było ustawione na mikrowentylację), jeżeli mimo to czuć ruch powietrza przy skrzydle, może to być problem z uszczelką.

Kolejnym powodem do wymiany uszczelek jest parcenie. Uszczelki które są w niewłaściwy sposób konserwowane są narażone na szybsze twardnienie, następstwem czego jest rozpadanie. Tworzywo z którego wykonane są uszczelki jest bardzo trwałe jednak nadmierne otwieranie i zamykanie okna stanowi niemałe wyzwanie. Przy częstym użytkowaniu wskazane jest stosowanie środka konserwującego regularnie.

W jaki sposób wymienić uszczelki okienne?

Wymiana uszczelek okiennych nie jest skomplikowana jednak musimy znać profil z jakiego okna są wykonane oraz dokładne wymiary po czym udać się do salonu producenta. Na rynku dostępna jest bogata oferta produktowa o różnych kształtach profilu, a także uszczelek. Dlatego stanowczo nie polecamy kupowania uniwersalnych uszczelek. Nie należy odwlekać wymiany zwłaszcza gdy nasze okna są już wiekowe, ponieważ może się zdarzyć, że taki model już nie jest produkowany, wówczas na takie zamówienie trzeba będzie dłużej poczekać.

Zadanie będzie prostsze, jeśli uszczelki są w postaci taśmy ciętej na wymiar, wówczas należy wyjąć starą, dokładnie wyczyścić szczelinę oraz umieścić nową. Istnieje możliwość kupienia w jednym kawałku, wówczas możemy sami dociąć odpowiedni wymiar wzorując się na starych. Z pewnością będzie to tańsza opcja niż kupowania na wymiar.

Istnieje także opcja, że uszczelki mogą być zgrzane w narożnikach, wówczas możemy mieć problem z samodzielną wymianą. W takim przypadku bezpieczniej skorzystać z pomocy fachowców.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi