BLOG

Konserwacja i pielęgnacja okien

Jeżeli chcemy, aby okna służyły nam jak najdłużej, cieszyły oko wyglądem, a jednocześnie były niezawodne, niezbędna jest odpowiednia konserwacja.

W tej części poradnika znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak skutecznie konserwować okna,  dlaczego warto to robić częściej niż raz w roku, a także czym smarować okucia okienne, aby działały nienagannie?

Okna bez konserwacji to okna z problemami

Wydawałoby się, że ta z pozoru prosta czynność powinna być wykonywana raz na jakiś czas. Ten stereotyp utrwalił się w czasach popularności okien drewnianych, które ulegały naturalnemu procesowi starzenia się, zaś z upływem lat stawały się zupełnie niesprawne. Jednak okna plastikowe, aby nie straciły swoich właściwości takich jak np.: energooszczędność czy odpowiednia akustyka wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Okna stale narażone są na złe warunki atmosferyczne, częste użytkowanie w wyniku czego mogą, dostać utracić szczelność, lub mogą także wystąpić problemy z podstawowymi funkcjonalnościami.

Aby uniknąć takich problemów warto stosować zasadę regularnej konserwacji stolarki. Konserwacja przeprowadzana dwa razy do roku zapewni sprawne i komfortowe użytkowanie okien. Dzięki właściwie przeprowadzanym zabiegom pielęgnacyjnym  będą dłużej służyły zapewniając komfort, energooszczędność oraz bezpieczeństwo.

Najlepszy czas na konserwację okien PCV

Powszechnie wiadomo, że najlepszy czas na wykonywanie takich zabiegów to okres wiosenny. Kolejne zabiegi z powodzeniem można wykonywać już w ciepłe letnie lub jesienne dni. Wybierając późniejszy okres należy pamiętać, że najlepsze będą dni bez słońca i z umiarkowaną temperaturą. W przypadku mycia okien zapobiegnie to szybkiemu wysychaniu szyb i powstawaniu smug (o tym jak sobie z tym poradzić przeczytacie https://domel.pl/blog/jak-dbac-o-okna/).

Jakie środki są niezbędne do przeprowadzenia zabiegu?

Przed rozpoczęciem konserwacji warto zapoznać się z kartą produktową zawierającą szczegółowe informacje dotyczące  środków, których można użyć, aby nie zniszczyć profili i okuć metalowych. Do wykonania konserwacji większości okien PCV potrzebne będą

– olej do smarowania okuć,

– zestaw naprawczy do PCV, którym możemy wypełnić ewentualne ubytki w profilach,

– mleczko do czyszczenia PCV,

– płyn do czyszczenia uszczelek,

– miękka ściereczka.

Taki zestaw wystarczy, aby czynności pielęgnacyjne przeprowadzić efektywnie.

Konserwacja krok po kroku

Czyszczenie profili – to właśnie na tych elementach okna zbiera się kurz i inne zanieczyszczenia. Ich nagromadzenie może spowodować, że okna nie będą się domykały i utracą szczelność.  Na początku czyszczenia warto użyć miękkiej szczotki, którą wymieciemy brud. Potem należy profile dobrze umyć używając odpowiednich środków. Warto pamiętać, że nie mogą to być substancje żrące, rozpuszczalniki lub takie, których struktura może porysować PCV lub odbarwić powłokę. Polecamy specjalne środki do czyszczenia profili PCV, które można nabyć w specjalistycznych sklepach.

Przegląd i właściwa regulacja mechanizmów okna – po dokładnym wyczyszczeniu profili, należy przeprowadzić przegląd wszystkich elementów ruchomych takich jak zawiasy i okucia. Wykonamy to w prosty sposób: otwierając i zamykając kilkukrotnie skrzydła okna. Jeżeli używamy przy tej czynności siły jest to znak, że nasze okna są rozregulowane i wymagają skorygowania.

Sama regulacja nie może być wykonana na tzw. oko. W tym wypadku należy skorzystać z instrukcji, która podpowie nam:

–  w jaki sposób wykonać tę czynność,

– w jakiej kolejności,

– przy użyciu jakich narzędzi.

Smarowanie okuć – po wykonaniu regulacji i zniwelowaniu wszystkich drobnych usterek przystępujemy do smarowania okuć. Trzeba wykonać to dokładnie, ponieważ smar zabezpieczy ruchome elementy przed zbieraniem się zanieczyszczeń i zapewni ich płynną pracę.

Oprócz wymienionego wcześniej oleju, do konserwacji okuć możemy użyć w zastępstwie wazeliny lub smaru silikonowego. Smarowanie okuć okiennych możemy powtórzyć dwa razy w roku, ale należy pamiętać, że smarujemy tylko te miejsca i elementy, które zostały wskazane w instrukcji producenta.

Czyszczenie uszczelek

Uszczelki z biegiem lat mogą sparcieć, stać się twarde i kruche – to wszystko przez zmienne warunki atmosferyczne oraz nadmierne nasłonecznienie. W jaki sposób temu zapobiegać? Otóż po ich oczyszczeniu należy przesmarować je specjalnym środkiem do uszczelek. Robimy to przy użyciu miękkiej ściereczki. Po zakończeniu płyn musi wyschnąć, dopiero wtedy możemy przejść do ostatniego etapu konserwacji okien.

Test szczelności i docisku

Wykonujemy go w banalnie prosty sposób: wykorzystując  kartkę papieru. Należy ją zacisnąć w skrzydle okna i spróbować wyciągnąć. Jeżeli kartę udaje nam się łatwo usnąć, okno wymaga poprawy regulacji. Dobrze wykonany test szczelność zabezpieczy nasze pomieszczenie przed zimnym powietrzem, szczególnie zimą. Oczywiście w okresie letnim takie mikro rozszczelnienie przysłuży nam się w sposób odwrotny – wpuszczając powietrze do pomieszczenia.

Podsumowanie

O dobre okna trzeba dbać, bo tylko to umożliwi ich długą i komfortową eksploatację Dzięki temu nadal będą bezawaryjnie służyły, oszczędzając energię, wyciszając pomieszczenie i zapewniając spokój i odpowiedni dopływ światła.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi