BLOG

Korzystna sprzedaż nieruchomości

Na jakie elementy zwrócić uwagę planując sprzedaż domu lub mieszkania?

Podjęcie decyzji o sprzedaży domu lub mieszkania nie jest prosta. Powodów może być wiele np. zmiana na większy metraż, czy inwestycja w coś innego. Jednak to nasze gniazdko, w którym mieszkaliśmy jakiś czas i mamy wspomnienia. Wartość sentymentalna może wpłynąć na zawyżenie realnej wartości mieszkania. Jednak to nie jest dobry pomysł. Żeby otrzymać satysfakcjonującą nas kwotę, powinniśmy odpowiednio przygotować je do sprzedaży. Zatem na jakie elementy zwrócić uwagę planując sprzedaż mieszkania?

Wartość nieruchomości

Wiele czynników ma wpływ na wartość nieruchomości. Jednym z nich to z pewnością lokalizacja. W dzisiejszych czasach to właśnie ona jest brana głównie pod uwagę podczas zakupu mieszkania. W centrum miasta za mieszkanie zapłacimy najdrożej. Natomiast im dalej od centrum, tym ceny będą niższe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostęp do zieleni. W dobie postępu technologicznego coraz więcej terenów zielonych zostaje zabudowanych. Natomiast szczególnie dzieci i osoby starsze potrzebują kontaktu z naturą. Dlatego gdy nieruchomość otacza „beton”, wówczas staje się mniej atrakcyjna. Ważnymi aspektami są również wiek oraz stan nieruchomości. Zarówno młody budynek jak i nowoczesna aranżacja wnętrza mogą podnieść cenę.

Wygląd

Mówi się, że „kupujemy oczami”, dlatego wygląd nieruchomości także ma wielkie znaczenie. Najważniejsze dla kupujących są elementy stałe takie jak okna, drzwi, ściany i podłogi. Jeżeli te elementy są odpowiedniej jakości, wówczas mamy duże pole do negocjacji ceny. Solidne okna to podstawa w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie one chronią przed utratą ciepła oraz doświetlają pomieszczenia naturalnym światłem. Ściany oraz podłogi powinny być przede wszystkim proste. Ściany powinny być w neutralnych barwach takich jak biel, beż, czy odcienie szarości. Kolory intensywne optycznie zmieszają pomieszczenie oraz przytłaczają.

Porządek

Gdy mieszkanie może być nawet w dobrym stanie, ale nie będzie panował porządek, to nie zrobi dobrego wrażenia na potencjalnych klientach. Kogo z nas nie odstraszyły by brudne okna przez które mało widać, zapuszczona kuchnia, czy łazienka. W takim przypadku nawet gdy mieszkanie będzie miało gorsze standardy, ale będzie czyste i schludne to będzie bardziej atrakcyjne dla potencjalnego kupującego. Także zapachy mają znaczenie. Mieszkanie w którym palono papierosy nie będzie zachęcało do kupna. Warto przed wizytą potencjalnych klientów powiesić czyste ręczniki oraz zainwestować w odświeżacze powietrza, czy świeczki zapachowe.

Wyobraźnia

W każdym domu znajdują się osobiste dodatki typu zdjęcia, obrazy, książki, czy ulubione wazony. Dla nas takie dekoracje upiększają dom, jednak ile ludzi tyle opinii, nie każdemu musi się to podobać. Dlatego przygotowując mieszkanie lub dom do sprzedaży powinniśmy zabrać wszystkie osobiste dodatki, żeby nie odstraszyć potencjalnych klientów. W pomieszczeniach powinny zostać tylko meble i stałe elementy wystroju. Wówczas nowi właściciele będą mogli urządzić mieszkanie według swojego gustu i wyobraźni.

Do sprzedaży mieszkania, czy domu powinniśmy się odpowiednio przygotować. Tak jak w biznesie najpierw trzeba zainwestować, żeby zebrać zyski, tak i w przypadku sprzedaży nieruchomości, musimy poświęcić czas, energię i pieniądze, żeby otrzymać korzystniejszą ofertę.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi