BLOG

Magia dużych przeszkleń

Przed podjęciem decyzji o montażu dużych przeszkleń warto rozważyć wszystkie za i przeciw, tak aby mieć pewność, że spełnią one nasze oczekiwania.

Bardzo popularny trend architektoniczny, jakim są duże przeszklenia montowane w domach jednorodzinnych, to nie tylko kwestie estetyczne podkreślające charakter budynku. To również odpowiednia ilość zdrowego i naturalnego światła, które zwiększa komfort przebywania domowników. Wydaje się, że zastosowanie takich przeszkleń to same plusy, ale czy posiadają również wady? Jak duże powinny być okna i jak je właściwie zamontować, aby służyły przez wiele lat i spełniały swoje funkcje?

Zalety posiadania dużych okien

W puli korzyści zastosowania dużych przeszkleń w domu – na pierwszym miejscu stoi nieograniczona ilość światła, które wpada do środka pomieszczenia. Dzięki temu przestrzenie są naturalnie doświetlone, a rytm dnia i jakość dziennego światła podnosi komfort oraz poprawia samopoczucie domowników. Doświetlony w ten sposób pokój wydaje się przestrony, ciepły, a wpadające światło podkreśla elementy dekoracji, wystrój, użytą kolorystykę mebli czy ścian. Duża ilość światła wpadającego jest uzupełnieniem wizji projektanta i tworzy wnętrze, w którym chce się przebywać.

Zastosowane systemów okienno-drzwiowych w sposób bezpośredni łączy wnętrze z tarasem lub wyjściem do ogrodu. Ułatwia to domownikom wyjście i przebywanie na zewnątrz oraz stanowi funkcjonalne, naturalne przedłużenie domu.

Duże przeszklenia to więcej światła, ale i więcej ciepła. W zimne dni energia słoneczna dogrzewa pomieszczenia. Jednak efektywność tego procesu zależy od usytuowania przeszkleń. Optymalna jest strona południowa, gdzie słońce świeci najdłużej i właśnie przy takim ustawieniu będziemy czerpali najwięcej korzyści „cieplnych” z posiadania dużych przeszkleń.

Nie bez kozery pozostają również walory estetyczne. Duże przeszklenia to elegancja sama w sobie. Minimalizm połączony z nowoczesną technologią oraz dużym wyborem kolorów profili daje ogromne możliwości aranżacji. W ten sposób idealnie dopasowana stolarka okienna do elewacji i kubatury budynku nadaje mu wyjątkowy charakter i ponadczasowy styl.

Duże przeszklenia mają jednak wady

Niestety, to co w chłodne dni jest zaletą, w gorące i upalne – może stać się udręką Zbyt duża ilość ciepła wpadającego do domu bywa uciążliwa i sprawia, że w pomieszczeniu staje się duszno i gorąco. Oczywiście można temu zapobiec montując stosowne zabezpieczenia, takie jak nowoczesne okiennice, czyli rolety. Zastosowanie tego typu dodatków ograniczy znacząco ilość wpadającego światła, a dodatkowo wyciszy dom oraz go zabezpieczy.

Sytuacja zmienia się w okresie zimowym, kiedy to przez duże przeszklenia ucieka ciepło na zewnątrz.  Aktualne przepisy jasno mówią, że oferowane przez producentów systemy stolarki okiennej muszą zachować odpowiednie standardy termoizolacyjne. Oczywiście większość oferowanych na rynku rozwiązań spełnia te wymogi. Jednak chcąc korzystać w pełni z dobrodziejstw dużych przeszkleń, warto wybierać stolarkę, o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła.

W kwestii dużych przeszkleń pojawiają się również obawy o bezpieczeństwo czy zachowanie prywatności. Dlatego już na początku inwestycji należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Obawy o bezpieczeństwo można rozwiać, wybierając rozwiązania z dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Specjalne wzmocnienia profili poprawiające statykę i odporność, grzybki antywłamaniowe, szyby antywłamaniowe spowodują, że duże przeszklenia będą trudne do sforsowania i zapewnią domownikom bezpieczeństwo. Wścibskie spojrzenia lub sąsiedzka ciekawość może być ograniczona przez zastosowanie rolet, lub odpowiednich zasłon. Te ostatnie mogą stać się doskonałym uzupełnieniem wystroju wnętrza łączącą się z nim kolorystyką lub fakturą użytych tkanin.

Jaka wielkość okien?

Chęć posiadania dużych, pięknych przeszkleń przez inwestorów stwarza problemy, wynikające z braku spójności między wyobrażeniami, wizjami właścicieli, a możliwymi rozwiązaniami. Ograniczenia prawa budowlanego oraz projekt wykonany przez architekta wprowadzają wszystko na właściwy tor. To projektant dopasowuje wielkość okien do budynku i pomieszczeń. Korzystając z bardzo popularnych i nowoczesnych rozwiązań, jakimi są systemy drzwi przesuwnych z oknami stałymi, projektanci są w stanie zapewnić najbardziej wymagającym inwestorom – nowoczesny wygląd oraz dobrze doświetlone i bezpieczne miejsce do codziennego funkcjonowania.

Czy trudno jest zamontować duże okna?

Otóż nie. Sam montaż nie różni się diametralnie od montażu standardowych okien i drzwi. Jedyną różnicą jest to, że na początku przygotowuje się otwory, w które obsadzane są elementy konstrukcyjne. Wykonuje się właściwe uszczelnienia łączące profil ze ścianą, a dopiero potem montuje się pakiety szybowe. Ekipy monterskie powinny dysponować odpowiednim sprzętem niezbędnym do bezpiecznego przenoszenia i montażu dużych elementów. Zazwyczaj do takich zadań kierowani są pracowni specjalizujący się właśnie w takich pracach.

Właściwa decyzja

Jeżeli inwestorzy podejmą decyzję o zastosowaniu dużych przeszkleń w swoim wymarzonym domu, powinni być pewni wszystkich za i przeciw już na etapie projektu. Potem wystarczy znaleźć odpowiednie, wysokiej klasy produkty, odpowiedzialnego producenta, który zapewni jakość oraz właściwą opiekę gwarancyjną i cieszyć się z dobrodziejstw, jakie dają duże, piękne i nowoczesne przeszklenia.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi