BLOG

Mikrowentylacja – sposób na nadmiar wilgoci

W jaki sposób najłatwiej poradzić sobie z wilgocią?

Prawidłowo wykonany i sprawny system wentylacji jest niezbędny w każdym domu. O jakości wentylacji powinniśmy pamiętać przede wszystkim w nowo wybudowanych domach, gdzie wnętrza potrzebują czasu aby wyschnąć. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Następstwem niedostatecznej wymiany powietrza jest skraplanie się pary wodnej na szybach oraz parowanie okien. Na parowanie okien jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym.

W jaki sposób najłatwiej poradzić sobie z wilgocią?

Skraplanie się pary wodnej to naturalnie zjawisko fizyczne, które powstaje na skutek różnych prac domowych, takich jak: pranie, gotowanie, gorąca kąpiel a nawet oddychanie. Krople na szybach to również skutek różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem a temperaturą na zewnątrz domu. W celu pozbycia się wilgoci należy przede wszystkim wietrzyć pomieszczenia. Jednak nie musimy koniecznie otwierać okna. Na rynku okiennym producenci oferują różne rozwiązania pozwalające efektywnie wietrzyć pomieszczenia bez nadmiernego wychłodzenia.

Mikrowentylacja
Najlepszym sposobem na wyrównanie różnicy temperatur a także pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia jest mikrowentylacja. Niektórzy producenci już w standardowym wyposażeniu okna proponują to rozwiązanie. Funkcja mikrowentylacji polega na odsunięciu skrzydła od ramy, tak zwane rozszczelnienie skrzydła, dzięki temu możemy zapewnić dopływ świeżego powietrza bez nadmiernego wyziębienia pomieszczenia. Ponadto mikrowentylację możemy uruchomić w łatwy sposób, za pomocą odpowiedniego ułożenia klamki okiennej. Mikrowentylacja jest funkcją okucia okiennego, dlatego w łatwy sposób możemy ją zamontować także w starych oknach. Jest również idealnym sposobem na zbyt szczelne wykończenie domu, w przypadku gdy nie możemy wymienić systemu wentylacyjnego. Mikrowentylacja w porównaniu do wietrzenia uchylnego nie wychładza nadmiernie pomieszczenia i dzięki temu pozytywnie wpływa na rachunki za ogrzewanie.

Nawiewniki
Kolejnym rozwiązaniem na pozbycie się wilgoci są nawiewniki. To urządzenia montowane w górnej części okna, które umożliwiają wymianę powietrza bez potrzeby otwierania okna. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje nawiewników – higrosterowalne i ciśnieniowe. Nawiewniki higrosterowalne reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, natomiast ciśnieniowe regulują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.

Normy
Według normy PN-83/B-03430/Az3:2000 ilość powietrza jaka zapewni korzystny klimat w pomieszczeniu wynosi średnio 30-50 m³ na godzinę. We wnętrzach gdzie wilgotność jest większa takich jak kuchnia czy łazienka, powinniśmy zapewnić nawet 70 m³ powietrza na godzinę.

Prawidłowy system wentylacyjny to podstawa każdego domu i mieszkania. Aby zapewnić sobie zdrowe i świeże powietrze nie należy lekceważyć pierwszych oznak wilgoci, które będą prowadzić do powstania pleśni i zagrzybienia wnętrz.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi