BLOG

Misz-masz we wnętrzu, czyli eklektyzm w pełnym wydaniu

Jakie cechy przemawiają za stylem eklektycznym w danych pomieszczeniach?

Eklektyzm to styl łączący nowoczesność z tradycją. Przemawiają za nim kontrowersyjne kolory, materiały, a także odważne wzory. Niektórzy z nas mogą zadać pytanie, czy takie połącznie jest w ogóle możliwe. Otóż tak. Zamierzeniem tego niezwykłego stylu wnętrzarskiego jest zaskoczenie niespotykanymi połączeniami.

Początki eklektyzmu w architekturze

Początki eklektyzmu zaczęły się pod koniec XIX wieku. Styl ten umożliwiał architektom nieograniczone możliwości w projektowaniu budynków łączących ze sobą style z kilku epok. Skutki takich ekstrawaganckich projektów kończyły się różnie. Całe szczęście inspiracja takimi niecodziennymi połączeniami nie trwała zbyt długo. Koniec końców styl eklektyczny stał się bardziej uporządkowany, łączący w sobie uniwersalność klasyki i nowoczesności.

Eklektyzm obecnie

Wnętrza w stylu eklektycznym to nie lada wyzwanie, ponieważ nie ma ustalonych jasnych zasad, które by były wyznacznikami tego stylu. Jesteśmy zdani na swój gust lub fachową pomoc dekoratora wnętrz. Jednak nie możemy zapomnieć o kliku podstawowych rzeczach.

Nawet w tak ekstrawaganckim stylu, jak eklektyczny musimy zachować harmonię. Przestrzeń nie może być zagracona nadmiarem dodatków, a wystrój nie może być przytłaczający. Zatem jakie cechy przemawiają za stylem eklektycznym w danych pomieszczeniach?

Kuchnia

Obecnie bardzo często możemy spotkać kuchnie, w których królują minimalistyczne meble oraz prostota w doborze kolorów np. biel, czerń, czy też odcienie szarości. Kuchnia to miejsce w której często powstają artystyczne potrawy, także dlaczego nie może nas ponieść wodza fantazji w aranżacji wnętrza?

Kuchnia w stylu eklektycznym powinna posiadać przede wszystkim kolorowe meble. Szafki kuchenne w wyrazistych kolorach, w połączeniu ze stonowanymi dodatkami np. drewniany stół, czy standardowe sprzęty AGD skutecznie ożywią pomieszczenie. Jeżeli nie jesteśmy aż tak odważni na aranżacyjne eksperymenty, ale chcemy wprowadzić ekstrawagancję do wnętrza, możemy zostać przy jasnych meblach, natomiast zainwestować w dodatki, które skutecznie odświeżą wystój np. stylowa lampa, nietuzinkowy stół, lub po prostu sprzęty AGD w różnych kolorach.

Salon

Salon to miejsce w którym spędzamy dużo czasu, dlatego powinien być przytulny i wygodny. Na jakie elementy zwrócić uwagę, żeby zachować te cechy wprowadzając styl eklektyczny?

W salonie w stylu eklektycznym mile widziane będą ekstrawaganckie fotele oraz duże, kolorowe kanapy. Meble powinny być masywne i ciężkie, nieco klasyczne. Jeżeli chodzi o dodatki to nie może zabraknąć kolorowych poduszek oraz stolika kawowego. Mosiężne figurki, wiklinowe kosze oraz stylowe lampy, również świetnie sprawdzą się w tym stylu. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że we wnętrzu panuje chaos, to jednak istnieje pewna spójna całość.

Piękno wnętrz w stylu eklektycznym podkreślą duże jasne okna, które będą wpuszczały mnóstwo naturalnego światła. Mile widziane będą także przesuwne drzwi tarasowe, których kolor z łatwością można dobrać do wystroju wnętrza, dzięki bogatej ofercie kolorystycznej firmy Domel.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi