BLOG

Mycie okien kolorowych – jakie środki zastosować?

Jakie środki do mycia powinno się stosować do okien kolorowych?

Mycie okien, to jedna z najmniej lubianych prac domowych. Trzeba się dużo natrudzić, żeby okna lśniły bez żadnych smug. Jednym z często zadawanych pytań jest jakich środków użyć, aby skutecznie wyczyścić, a zarazem nie uszkodzić struktury profila. Mogłoby się wydawać, że zarówno okna białe jak i kolorowe myje się w taki sam sposób. Otóż nie do końca tak jest.

Profil

Okna kolorowe myje się w łatwiejszy sposób, niż okna białe. Profil biały jest bardziej wrażliwy na odbarwienia lub żółknięcie spowodowane nieodpowiednimi środkami do czyszczenia. Do mycia kolorowych profili pvc najlepiej zastosować domowe płyny do różnych powierzchni, które należy rozcieńczyć letnią wodą. Każdy producent profili poleca specjalne środki do mycia okien kolorowych, dlatego kupując, okna należy zorientować się jaki środek jest polecany do danego profilu. Na kolorowych profilach w mniejszym stopniu widać zabrudzenia oraz są łatwiejsze w pielęgnacji.

Szyby

Taki sam rodzaj szkła może być zastosowany zarówno w profilach białych jak i kolorowych, dlatego nie ma oddzielnych wytycznych, w jaki sposób umyć szyby. Najbardziej popularnym środkiem jest płyn do mycia szyb, który świetnie usunie zabrudzenia oraz tłuste plamy. Istnieją także ekologiczne sposoby, które działają równie skutecznie np. roztwór z wody i octu lub soku z cytryny i wody. Na rynku pojawiły się również chusteczki do mycia szyb.

Polerowanie szyb

Po umyciu okien zdarza się, że zostają brzydkie smugi. Domowym sposobem na ich usunięcie są stare gazety. Należy zmiąć gazetę w taki sposób aby zrobiła się miękka i następnie polerować wcześniej umyte okna. Zamiennikiem gazety mogą być nylonowe rajstopy, które dadzą taki sam efekt. Jeżeli chcemy uzyskać efekt błyszczących szyb, możemy użyć do tego roztworu wody z niewielką ilością płynu do płukania. Taki zabieg sprawi, że okna będą ładnie pachnieć oraz przez pewien czas nie będzie się na nich osadzał brud i kurz.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi