BLOG

Nawyki, które pomogą oszczędzać energię

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę, żeby skutecznie obniżyć rachunki za energię?

Rosnące koszty utrzymania domu i mieszkania zmuszają nas do stosowania rozwiązań, które pomogą w oszczędnościach. Jak się okazuje, dzięki wprowadzeniu kilku zasad i nawyków, możemy skutecznie poprawić nasz budżet domowy. Zatem na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Wprowadzenie zasad

Aby skutecznie zacząć oszczędzać powinniśmy wyrobić w nas dobre nawyki. Podstawową zasadą jest gaszenie światła w pomieszczeniach, w których obecnie nie przebywamy. Ta sama zasada dotyczy, gdy oglądamy telewizor. Czy zapalone światło jest w tym momencie niezbędne? Otóż nie. Niektórzy wręcz wolą oglądać telewizję, gdy światło jest zgaszone, wówczas w większym stopniu możemy skupić się na filmie. Tak jak w kinie. W przypadku telefonów, powinniśmy włączać Internet oraz potrzebne funkcje, tylko w momencie korzystania z nich, ponieważ gdy funkcje są włączone przez cały czas, wówczas w szybszym stopniu rozładowuje się bateria. Jeżeli chodzi o komputery i laptopy także powinniśmy pomyśleć o oszczędnościach. Jeżeli odchodzimy od sprzętu na dłużej, to powinniśmy go wyłączyć. Jeżeli odchodzimy tylko na jakiś czas to warto wprowadzić go w stan hibernacji, wówczas zużycie prądu będzie dużo mniejsze. Warto też zwrócić uwagę, gdy gotujemy wodę w czajniku. Gdy gotujemy wodę tylko dla siebie, wówczas nie warto nalewać całego czajnika i generować koszty.

Sprzęty AGD i RTV

Wybierając sprzęty AGD i RTV powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energooszczędności. Najmniejsze zużycie energii mają sprzęty oznaczone klasą A+++. Gdy plusów jest mniej, wówczas sprzęty zużywają większą ilość energii. Wybierając pralkę i zmywarkę warto zwrócić uwagę czy posiadają program ECO, który w znacznym stopniu pozwoli obniżyć zużycie wody i energii. Sprzęty energooszczędne wcale nie muszą być droższe, niż standardowe. Jednak przemyślane zakupy pozwolą zaoszczędzić nam na rachunkach za prąd.

Naturalne oświetlenie

Najlepszym sposobem na oszczędność energii elektrycznej, będzie wykorzystanie w jak największym stopniu naturalnego oświetlenia. W tym celu musimy skupić się na odpowiedniej stolarce okiennej. Im większe okna, tym więcej naturalnego oświetlenia przedostanie się do wnętrza pomieszczenia. Kupując okna warto zwrócić uwagę na współczynnik Lt, który jest odpowiedzialny za ilość przepuszczania promieni słonecznych. Aranżując wystrój okna, należy pamiętać o tym, aby dodatki nie ograniczały dostępu naturalnego oświetlenia. W oszczędności energii elektrycznej z pewnością pomogą okna energooszczędne lub pasywne. Dzięki izolacyjności termicznej skutecznie minimalizują straty energii. Jednak przy bardzo szczelnych oknach należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. W przeciwnym razie może dojść do powstania szkodliwej dla zdrowia pleśni i grzyba.

Sztuczne światło

Samo naturalne oświetlenie nie wystarczy. Zwłaszcza w długie jesienno-zimowe wieczory musimy wspomagać się sztucznym oświetleniem. Jednak w tym przypadku też możemy szukać oszczędności. Do tego niezbędne będą żarówki energooszczędne. Warto zainstalować je w każdym pomieszczeniu. Zużywają dużo mniej prądu, niż standardowe żarówki. Dlatego warto zainwestować w takie rozwiązanie.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi