BLOG

Nowe okna do domu

Kiedy przyszedł czas na wymianę okien? Na co należy zwracać uwagę przy wyborze nowych? Które ich funkcjonalności będą idealnie sprawdzały się w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym?

Przygotowania do remontu to dobry moment, aby spojrzeć na zakres przyszłych prac trochę szerzej. Dokonując przeglądu mieszkania czy domu zwrócimy uwagę na wysłużoną stolarkę okienną. Być może posiada już pierwsze symptomy zużycia. Oczywiście wymiana okien to duża inwestycja, więc trzeba mieć 100% pewność, że chcemy to zrobić. Warto odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, które pomogą w podjęciu decyzji. Czy pomimo oszczędzania, nie wzrosły nam rachunki za ogrzewanie? Czy do mieszkania wpada coraz mniej światła? Czy hałas z zewnątrz jest trudniejszy do zniesienia? Czy kolor okien nie zmienił się na lekko żółty i nie pasuje już do wyglądu mieszkania lub elewacji budynku. Jeżeli odpowiadacie twierdząco – najwyraźniej nadszedł czas na wymianę. Pozostaje jeszcze jedna, zasadnicza kwestia: jakie okna wybrać, aby przez najbliższe lata nie mieć takich problemów?

Dobre okna do domu – to nowoczesne okna

Jak wspomnieliśmy wymiana okien na nowe wiąże się z dużą inwestycją. Warto ją rozważyć ponieważ, wymieniając okna na nowoczesne, już w modelach ekonomicznych, możemy liczyć na dobre właściwości izolacji cieplnej i satysfakcjonujący poziom dźwiękoszczelności.

Ale po kolei – spróbujmy rozwiązać problemy, które odkryły nasze pytania.

Oczywiście rosnące rachunki mogą być spowodowane wzrostem cen za ogrzewanie. Niestety –  główną przyczyną utraty ciepła zazwyczaj jest brak właściwego bilansu termicznego w mieszkaniu lub domu. Za to w dużej mierze odpowiadają nieszczelne, wysłużone lub źle zamontowane okna. Dodatkowo starsze modele okien PVC charakteryzowały się obniżonymi parametrami cieplnymi, były słabo izolowane i po wielu latach użytkowania mogły powodować, że z mieszkania znikało od 20% – 30% ciepła. To bardzo dużo.

Tak się składa, że 2021 r. przyniósł zmiany w przepisach budowlanych, które mówią, że współczynnik przenikania ciepła dla okien nie powinien przekraczać wartości 0,9 W/m2K. Oznacza to, że im niższy współczynnik Uw – tym lepsza stolarka okienna. Świadczy to również o tym, że oferowane w sprzedaży okna PVC spełniające te rygorystyczne normy, są idealnym rozwiązaniem problemów ze starą stolarką okienną. Dobra izolacja termiczna nie jest już tylko cechą przypisaną do rozwiązań pasywnych, ale stała się standardem, który generuje oszczędności na ogrzewaniu i podnosi komfort mieszkania. Podczas wyboru okien zwracajmy uwagę na certyfikaty i badania potwierdzające w/w właściwości, aby mieć pewność, że wybieramy okna od producenta gwarantującego najwyższą jakość zgodną z obowiązującymi przepisami.

Cisza i spokój

Dodatkową zaletą dużej izolacyjnością nowoczesnych okien jest dźwiękoszczelność. Warto wybierać okna, które posiadają właściwy pakiet szybowy. To on w dużej mierze wpłynie na tłumienie niechcianych dźwięków. Istotne również są zastosowane nawiewniki, uszczelki, nowoczesne i trwałe okucia oraz wzmocnienia. Specjaliści firmy Domel polecają okna z pakiem trzyszybowym, ponieważ takie rozwiązanie zapewni optymalny komfort akustyczny. Na przykład serię okien Vector, która już w standardzie posiada taki właśnie pakiet. Dodatkowo konstrukcja ta oparta jest na siedmiokomorowy profilu Veka, który podnosi nie tylko izolacyjność, ale również doskonale wycisza hałas.

Nie tylko popularna biel

Transformacja jaka w ostatnich latach dokonała się w wyborze kolorów okien PVC może robić wrażenie. Mimo niesłabnącej popularności okien białych, do wyboru jest szeroka paleta kolorowych oklein czy powierzchni akrylowych. Tak duże możliwości pozwalają na swobodne aranżacje wnętrz, oraz architektury zewnętrznej budynku. Polecamy wybór okien nie tylko ze względu na ich parametry techniczne, ale również na design i wzornictwo. Bardzo popularna w ostatnich latach biel ustępuję dzisiaj na rzecz różnym odcieniom szarości, oklein imitujących drewno, ale również kolorom z palety RAL.

Świetnym przykładem okna, które łączy ze sobą wiele funkcjonalności, ale również jest niezwykle estetyczne jest okno do domu – Synergic. Okno wykończone w powłoce akrylowej  wykazuje doskonałe właściwości użytkowe. Idealnie gładka, satynowa powierzchnia stanowi z jednej strony skuteczną barierę dla czynników zewnętrznych takich jak słońce czy grad, z drugiej strony nadaje elegancki wygląd i gwarantuje trwałość koloru przez lata. Oczywiście okna Synergic występują w bogatej palecie kolorów drewnopodobnych.

Wybierajmy rozważnie

Puenta nasuwa się sama: warto zainwestować w nowoczesne okna, ponieważ obecna technologia zapewnia wysokie właściwości termoizolacyjne, dźwiękoszczelne, które przekładają się na oszczędności, ale również na zwiększony komfort życia. Szeroka gama kolorów pozwala na swobodę w projektowaniu, a to z kolei daje zadowolenie właścicielom. Warto pamiętać, aby taką inwestycje wspierała firma odpowiedzialna za swoje produkty i oprócz wieloletniej gwarancji była wsparciem przez wiele lat użytkowania okien do domu.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi