BLOG

Okna do domu – niezbędne funkcje

Na jakie funkcje należy zwrócić uwagę wybierając okna do domu?

Współczesna stolarka jest coraz nowocześniejsza. Ogromny postęp technologiczny przyniósł udoskonalenie parametrów technicznych okien oraz dużo udoskonaleń poprawiających bezpieczeństwo użytkowników stolarki oraz domów, w których jest zamontowana. Podpowiadamy na jakie cechy zwrócić uwagę, aby nie przepłacać za ogrzewanie, a zarazem zapewnić bezpieczeństwo?

Energooszczędność

Na początku 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe standardy cieplne dla okien, które mówią, że współczynnik Uw nie może być większy niż 1,1 W/(m2K). W 2021 roku ma nastąpić zaostrzenie przepisów i wówczas współczynnik izolacyjności cieplnej nie będzie gorszy niż 0,9 W/(m2K).

Wybierając okna do domu, myśląc o przyszłości, warto zainwestować w okna energooszczędne. Pozwolą one w dużym stopniu zminimalizować straty ciepła, a co za tym idzie zaoszczędzić na ogrzewaniu, co z pewnością przełoży się na domowy budżet. Warto wybrać energooszczędny pakiet 3-szybowy z ciepłymi ramkami dystansowymi. Producenci okien oferują także profile okienne, w których zastosowano technologię IKD, czyli rdzenia szczelnie wypełnionego pianą, co dodatkowo zwiększa izolacyjność cieplną okien.

Bezpieczeństwo

Domy jednorodzinne są w większym stopniu narażone na włamania. Dlatego też warto zastosować okna antywłamaniowe. Firma Domel w standardzie oferuje zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie okna. Ponadto warto pomyśleć o zastosowaniu szyb hartowanych, które są 4 razy bardziej wytrzymałe na uderzenie niż zwykłe, co z pewnością utrudni zadanie włamywaczom. Mając na uwadze naszych najmłodszych domowników, warto pomyśleć o bezpieczeństwie użytkowania okien. Zastosowanie klamki z kluczykiem, która po wciśnięciu przycisku uniemożliwia obrót klamką, uchroni dzieci przed otwarciem okna i ewentualnym wypadnięciem.

Ochrona przed hałasem

Okna do domu powinny zapewniać domownikom także komfort akustyczny. Dlatego wybierając okna należy zwrócić uwagę na współczynnik Rw. Im jego wartość jest wyższa tym stanowi lepszą ochronę przed hałasem. Okna o wysokim współczynniku Rw pozwolą cieszyć się ciszą i zapewnią spokojny odpoczynek.

Wybierając okna do domu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Należy racjonalnie przeanalizować nasze potrzeby, gdyż nie zawsze musimy potrzebować najwyższych parametrów.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi