BLOG

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Które lepiej wybrać?

Które pakiety szybowe zastosować, wybierając okna do domu?

Zakup okien to inwestycja na wiele lat, dlatego warto się zastanowić i wybrać okna o najlepiej dobranych współczynnikach. Wówczas pojawia się pytanie jakie pakiety szybowe wybrać? W poniższym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę, aby dostosować okna do własnych potrzeb.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Typowe okna 2-szybowe zazwyczaj odpowiadają obecnym przepisom budowlanym. Jednak od 2021 roku ma nastąpić zaostrzenie przepisów wówczas współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł być wyższy, niż 0,9 W/(m2K). Pakiety 3-szybowe bez problemu spełnią te warunki w przeciwieństwie do okien 2-szybowych. Okna 3-szybowe to rozwiązanie bez wątpienia energooszczędne, ponieważ kolejna szyba to dodatkowa warstwa termoizolacyjna. Ponadto przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym (argonem), zmniejszającym przenikalność termiczną.

Prawie wszyscy producenci posiadają w swojej ofercie okna 2-szybowe. O decyzji ich zakupu decydują przede wszystkim względy finansowe ale także praktyczne. Budownictwo pasywne i energooszczędne preferuje pakiety 3-szybowe, jednak w niektórych pomieszczeniach ze względu na optymalizację kosztów, można rozważyć opcję zamontowania pakietów 2-szybowych. W miejscach z których korzystamy mniej oraz które nie potrzebują dużo ciepła np. garaż czy piwnica, można pomyśleć nad wyborem tej opcji.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że okna 3 szybowe są cieplejsze oraz stają się standardem. Pomiędzy pakietami szybowymi znajduje się gaz szlachetny. Wykorzystywane są w domach energooszczędnych. W tego typu budynkach zapotrzebowanie na energię jest niezwykle małe i nie przekracza 70 Kwh/(m2 x rok). Aby dotrzymać warunków należy zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Okna 2-szybowe w tym przypadku nie zdadzą egzaminu, ponieważ przyczynią się do zwiększania zapotrzebowania energetycznego budynku.

Okna 3-szybowe mogą być również przystosowane do domów pasywnych, w których roczne zapotrzebowanie na energię nie może przekraczać 15 Kwh/(m2 x rok). Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają uzyskać współczynnik na bardzo niskim poziomie. Okna przeznaczone do domów pasywnych są stosunkowo droższe niż okna 2-szybowe, jednak jest to opłacalna inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Standardowe okna 2-szybowe nie są w stanie osiągnąć tak dobrych parametrów jak pakiety 3-szybowe. Jednak do standardowych domów nie ma zastrzeżeń co do ich stosowania. Zdarza się tak, że stare domy mają niezbyt dobrą izolacyjność termiczną. W ścianach mogą występować mostki termiczne, które zwiększają zapotrzebowanie energetyczne, wówczas inwestycja w bardzo szczelne okna 3-szybowe może być mało opłacalna. Nawet najbardziej szczelny pakiet szybowy nie zapewni izolacyjności jeśli ciepło będzie uciekać przez ściany i podłogi.

Nie tylko szyby…

Na energooszczędność okien ma wpływ nie tylko pakiet szybowy. Izolacyjność cieplna całego okna zależy od profila okiennego, a także ramki dystansowej. W przypadku okien PVC kluczowe znaczenie odgrywa liczba komór, natomiast w oknach drewnianych grubość ramy oraz sposób wpuszczenia do niej pakietu szybowego.

Współczesne budownictwo przywiązuje dużą uwagę do energooszczędności używanych materiałów. Jednym z istotnych elementów mających wpływ na energooszczędność są okna. To właśnie one są głównymi izolatorami ciepła oraz przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Okna wykorzystywane w budownictwie pasywnym minimalizują koszty oświetlenia i klimatyzacji. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu energii pozwalają utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu bez dodatkowego ogrzewania. Jednak wybierając okna do domu musimy kierować się własnymi przemyśleniami i wybrać opcję najbardziej odpowiednią.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi