BLOG

Okna nietypowe, czyli nowoczesność i funkcjonalność

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na nietypowe rozwiązania, żeby cieszyć się estetycznymi oraz funkcjonalnymi oknami?

W nowoczesnych projektach architektonicznych stolarka okienna pełni niezwykle istotną rolę. Nietypowa stolarka taka jak wielkogabarytowa, o oryginalnych kształtach, a także z elementami łuku nadaje realizacji niepowtarzalny charakter. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na takie rozwiązanie, żeby cieszyć się estetycznymi oraz funkcjonalnymi oknami?

Okna łukowe

Ten rodzaj stolarki okiennej jest jednym z najbardziej dekoracyjnych. Doskonale wpisują się w elegancje zabytkowych kamienic, czy obiektów wykonanych w stylu dworkowym. Zastosowanie znajdują także w nowoczesnych projektach, gdzie wykorzystane są pojedyncze elementy łukowe.

Decydując się na okna łukowe musimy wszystko dokładnie przemyśleć. Należy ustalić podział przeszklenia na tzw. kwatery, gdzie będą umieszczone skrzydła oraz w jaki sposób będą się otwierać. Równie ważne są także prace pomiarowe i przygotowawcze. Jeżeli chodzi o przeszklenia zakończone łukiem dokładne wymiarowanie jest niezbędne. Należy odpowiednio określić szerokość, wysokość całkowitą okna, wysokość łuku, promień gięcia elementu łukowego oraz wysokość elementu prostego. Często zdarza się że skrzydła rozwierne w oknach łukowych mają różnej długości boki. Zazwyczaj zawiasy mocowane są na zewnętrznym krótszym boku, jednak jest możliwość zastosowania także na stałym słupku od strony wewnętrznej.

Wybierając okna łukowe warto skupić się na takich, które mają zbliżone właściwości do okien prostokątnych. Takie okna powinny posiadać wzmocnienia na całym obwodzie oraz wklejaną szybę, która pełni także funkcję nośną.

Różnorodność kształtów

Okna PVC mogą przybierać różne, nietypowe kształty. Oprócz łuków, mogą to być trójkąty, trapezy, czy nawet wieloboki. Współczesna technika pozwala na produkcję okien o kształcie jaki tylko sobie wymarzymy. Nietypowe kształty stolarki okiennej nie oznaczają pogorszenie parametrów izolacyjności. Wszystko zależy od wyboru systemu okiennego oraz pakietu szybowego jaki zostanie zastosowany. W przypadku gdy okno nietypowe będzie wykonane z innego materiału, niż pozostała stolarka okienna, warto dobrać podobny kształt i kolor profili, aby zachować spójność wystroju.

Konstrukcje wielkogabarytowe

Duże przeszklenia jak np. drzwi tarasowe bez wątpienia nadają uroku całej konstrukcji. Jednak należy pamiętać, że im większe okno, tym wymagania co do wykonania są bardziej rygorystyczne. Konstrukcja musi być sztywna i stabilna, aby wytrzymała ciężar skrzydła oraz odpowiednio odporna na silne podmuchy wiatru.

W ofercie firmy Domel można znaleźć bogatą ofertę konstrukcji wielkogabarytowych jak np. przesuwne drzwi tarasowe. W takim przypadku warto pomyśleć o automatycznie sterowanych skrzydłach.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi