BLOG

Okno w małej łazience

Na jakie elementy zwrócić uwagę aranżując okno w małej łazience?

Łazienka to miejsce, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Jednak z pewnością milej będzie spędzać w niej czas, gdy będzie urządzona według naszego gustu. Dużą łazienkę łatwiej zaaranżować, natomiast w przypadku małej, każdy kawałek musi być dokładnie zagospodarowany i przemyślany. Gdy zdecydujemy się na okno w małej łazience musimy wszystko zaplanować, żeby wykorzystać przestrzeń maksymalnie.

Umiejscowienie okna

W małej łazience raczej decydujemy się na kabinę prysznicową niż wannę. Niezbyt dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie okna wewnątrz kabiny prysznicowej, ponieważ wychładzałoby wnętrze kabiny podczas kąpieli, co zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym nie byłoby przyjemne. Jednak niektórzy decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ skuteczna wentylacja jest dla nich ważniejsza. Nad umywalką zazwyczaj miejsce znajduje lustro, dlatego w tym przypadku okno również nie zdało by egzaminu. Najbardziej dogodnym miejscem dla okna w łazience będzie nad sedesem. Szukając odpowiedniego miejsca na okno w małej łazience musimy zapewnić swobodny dostęp do mycia okna.

Kolory

Tak jak w przypadku innych małych pomieszczeń, tak i w przypadku małej łazienki powinny dominować jasne kolory takie jak biele, beże, czy jasne odcienie szarości. Oczywiście jeśli ktoś lubi bardziej wyraziste kolory to nie musi z nich w 100 % rezygnować. Jednak w intensywnych kolorach postawmy raczej na dodatki.

Naturalne oświetlenie

Nie każdy sobie zdaje z tego sprawę, ale wybór okna w łazience ma kluczowe znaczenie. Im więcej promieni słonecznych przedostanie się do środka pomieszczenia, tym w większym stopniu optycznie powiększy wnętrze. Dlatego warto zastosować okno jak największych rozmiarów będzie możliwe. Kolor okna także powinien być jasny, najlepiej biały. Ponadto naturalne promienie słoneczne skutecznie dogrzeją pomieszczenie, co pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Funkcjonalność

Oprócz naturalnego oświetlenia, które jest niezwykle ważne okno w łazience posiada także inne funkcje. Bardzo ważną zaletą jest dodatkowa i skuteczna wentylacja poprzez otwarcie okna, która w łazience jest szczególnie istotna. Brak odpowiedniej wentylacji może doprowadzić do powstania pleśni i grzyba, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Prywatność

Planując okno w łazience niektórzy obawiają się, że wścibscy sąsiedzi mogą zaglądać co się dzieje wewnątrz. Jednak nie warto rezygnować z naturalnego oświetlenia oraz skutecznej wentylacji. W obawie przed podglądaczami możemy zastosować rolety lub odpowiednie szyby. Do okna w łazience doskonałym pomysłem będzie zastosowanie szyby ornamentowej lub mlecznej, dzięki którym nawet przy zapalonym świetle z zewnątrz nic nie będzie widać. Ponadto takie szyby wprowadzą element dekoracyjny dla naszej łazienki.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi