BLOG

Pokój dziecka i ucznia

W jaki sposób połączyć pokój dziecka i ucznia, aby był funkcjonalny?

Budując dom, czy remontując mieszkanie nadchodzi czas, żeby pomyśleć o aranżacji pokoju dla dziecka. Jak urządzić to pomieszczenie, żeby było przystosowane do nauki, zabawy i odpoczynku? Poniżej postaramy się podpowiedzieć co należy zrobić, aby uzyskać pożądany efekt.

Ułóż plan

Nieważne czy pokój jest duży, czy mały bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Tak jak w przypadku salonu, w pokoju dziecka ustawienie względem stron świata także ma znaczenie. W takim przypadku najlepiej gdy okna wychodzą na zachód, południe lub południowy wschód. Dziecko w swoim pokoju spędza dużo czasu, dlatego warto aby był odpowiednio nasłoneczniony.

Bardzo ważne jest także rozstawienie mebli. Łóżko nie powinno stać bezpośrednio pod oknem, natomiast biurko musi mieć zapewnione odpowiedni dostęp do naturalnego oświetlenia.

Wyodrębnij funkcjonale strefy

Pokój dziecka powinien być podzielony na 3 strefy funkcjonale: do spania, nauki i zabawy. Gdy dysponujemy dużym pomieszczeniem to mamy duże pole do manewru. W takiej sytuacji warto zapewnić miejsce do gimnastyki np. materac, huśtawkę, czy liny do wspinaczki. Miejsce do spania powinno być stonowane, sprzyjające wyciszeniu. Natomiast miejsce do nauki powinno być odpowiednio doświetlone oraz minimalistyczne, nadmiar dodatków mógłby rozpraszać uwagę.

Rodzaj okna

Okna w pokoju dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne. W ferworze dziecięcych zabaw szyby mogą ulec uszkodzeniu, dlatego warto zastosować szyby hartowane, które są 4 razy bardziej wytrzymale na uderzenie niż zwykłe. Ponadto w przypadku bardzo silnego uderzenia pękają w sposób bezpieczny na kawałki o nieostrych krawędziach. Gdy dzieci są jeszcze małe, a pokój znajduje się na piętrze warto zastosować klamkę z kluczykiem. Wówczas po wciśnięciu przycisku nie ma możliwości obrotu klamki. Dopiero po zastosowaniu kluczyka można przekręcić klamkę. Dla nieco starszych dzieci, czyli pilnych uczniów musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie do nauki. Warto umiejscowić biurko w pobliżu okna. W świetle dziennym mniej męczy się wzrok. Ponadto dobrze jest dać odpocząć oczom, patrząc przez okno na zieleń. Dla dzieci praworęcznych główne światło powinno dobiegać z lewej strony, natomiast dla leworęcznych z prawej, tak żeby pisząc nie rzucać cienia, który mógłby przeszkadzać w nauce.

A co z wypoczynkiem?

Po nauce lub intensywnej zabawie należy się także wypoczynek. W odpowiednim wypoczynku z pewnością pomoże cisza. Dlatego wybierając okna do pokoju dziecka warto zadbać o to aby miały wysoki współczynnik Rw. To współczynnik izolacyjności akustycznej. Im jest wyższy, tym mniej dźwięków przedostaje się do środka pomieszczenia. Ważnym aspektem jest także odpowiednie łóżko, na wygodnym materacu dziecko z pewnością lepiej wypocznie i nabierze sił do kolejnego dnia nauki.

Strefa do zabawy

Strefa do zabawy także powinna być dobrze oświetlona światłem dziennym. Przestrzeń ta powinna pobudzać do działania oraz wspomagać kreatywność. Kącik zabaw powinien być urządzony zgodnie z zainteresowaniami dziecka np. sufit jako imitacja nieba, albo namiot na środku pokoju. W pokoju małych odkrywców nie może zabraknąć także tablicy po której można rysować albo pisać kredą. Obecnie na rynku są dostępne także farby tablicowe, dzięki czemu to ściana może zastąpić tablicę. W pokojach młodszych dzieci nie może zabraknąć pudelek na zabawki. Wówczas dzieci od najmłodszych lat uczą się dbania o porządek.

Aranżacja pokoju dziecka nie jest prostą sprawą. Jednak odpowiednio urządzony pokój sprawi, że dziecko będzie się czuło dobrze i bezpiecznie. Z punktu widzenia rodzica najlepszy pokój dla dziecka to taki, który znajduje się w zasięgu ich wzroku.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi