BLOG

Prawidłowe przygotowanie do wymiany okien

W jaki sposób prawidłowo przygotować się do wymiany okien?

Gdy mamy już wybrany typ i rodzaj okien, musimy się odpowiednio przygotować do wymiany. Wymianę należy zaplanować rozsądnie. Jeżeli popełnimy błędy już w początkowym etapie, wówczas nowa stolarka okienna może nie spełniać swojej funkcji, a nawet może być niemożliwa do zamontowania.

Precyzyjny pomiar

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas wymiany okien jest precyzyjny pomiar. Zbyt małe okna powodują problemy podczas montażu. Mogą także negatywnie wpłynąć na szczelność okien. Ponadto ograniczy dostęp naturalnego światła. Jeszcze większy problem jest w przypadku, gdy zamówimy zbyt duże okna. Wówczas będzie brakowało miejsca na luzy dylatacyjne, co może powodować problem z montażem parapetów. Ponadto zmiany temperatur na zewnątrz mogą doprowadzić do wygięcia skrzydeł. Dlatego bardzo ważne jest aby otwory pod okna były odpowiednio mniejsze.

Przygotowanie otworów

Odpowiednie przygotowanie otworów okiennych jest również bardzo ważne. Zniszczona czy nierówna powierzchnia może spowodować, że okna nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji. Może się również zdarzyć, że montaż okien będzie w ogóle niemożliwy. Dlatego istotnym elementem jest wyrównanie, oczyszczenie, a także usunięcie pozostałości po starych oknach. Tak przygotowane podłoże umożliwi precyzyjne zamieszczenie okien oraz swobodne uszczelnienie.

Najlepszy moment na wymianę okien

Jeżeli planujemy wymianę okien wówczas nie musimy się skupić na konkretnym czasie. Ważne aby unikać upałów i mrozów. W przypadku montażu okien do nowego domu najlepszym momentem jest pora jesienna. Niektórzy mogą się obawiać kapryśnej pogody, jednak największe znaczenie ma temperatura. Najlepiej żeby podczas montażu temperatura nie była niższa niż 10 stopni.

Okna a wentylacja

Obecnie trwa moda na energooszczędność. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na okna energooszczędne lub pasywne. W takim przypadku jeżeli nie zadbamy o odpowiednią wentylację, to możemy mieć problem z cyrkulacją powietrza. Niewystarczająca wymiana powietrza może powodować powstanie pleśni i grzybów, szkodliwych dla naszego zdrowia. Stare okna same w sobie posiadają „system wentylacyjny”, ponieważ są nieszczelne. W nowych energooszczędnych oknach warto zastosować nawiewniki, które będą czuwać nad prawidłową wymianą powietrza w naszym domu.

Zabezpieczenie wnętrza podczas wymiany okien

W przypadku nowego domu, nie ma potrzeby zabezpieczania niczego wewnątrz domu. Natomiast gdy wymieniamy okna w domu w którym już mieszkamy kilka lat, musimy podjąć pewne kroki. Przede wszystkim wynieść z pomieszczeń meble, które ograniczają swobodny dostęp do okna. Meble większych gabarytów, których nie jesteśmy w stanie usunąć, należy odpowiednio zabezpieczyć. Podłoga także powinna być zabezpieczona.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi