BLOG

Problem z pękniętą szybą w oknie?

Co powinniśmy zrobić gdy pęknie szyba w oknie?

Przyczyny zbicia szyby w oknie mogą być różne. O ile w przypadku zarysowania możemy próbować usunąć szkodę (nawet domowymi sposobami), to w przypadku pęknięcia nie mamy innego wyjścia jak wymienić uszkodzony pakiet szybowy.

Z czego składa się pakiet szybowy?

W oknach stosowane są pakiety szybowe, czyli zestaw dwóch lub więcej szyb trwale połączonych ze sobą. Oddzielone są ramkami dystansowymi, które tworzą pustą przestrzeń między szybami. Przestrzeń ta wypełniona jest najczęściej gazem szlachetnym, który tworzy warstwę izolacyjną. Całość połączona jest masą uszczelniająco-klejącą.

Przyczyny pęknięcia szyby

Czasami wystarczy chwila nieuwagi przy wykonywaniu codziennych obowiązków, żeby pękła szyba w oknie. Jeżeli posiadamy dzieci, to w ferworze zabawy pakiet szybowy także może ulec uszkodzeniu, jak również w trakcie trzaśnięcia skrzydła okiennego podczas przeciągu. Może się jednak zdarzyć, że bez żadnej ingerencji człowieka pęknie szyba. Takie uszkodzenia mogą powodować naprężenia wewnętrzne, których pakiet szybowy może nie wytrzymać.

Co należy zrobić?

Najlepszym pomysłem będzie zgłoszenie się do firmy, w której kupowaliśmy okna. Warto także zapytać, czy dane uszkodzenie podlega gwarancji. Oczywiście nawet jeśli okres gwarancji się nie skończył, ale szkoda powstała z naszej winy, to reklamacja nie zostanie uznana. Następnie wizyta fachowca, który dokładnie wymierzy nam odpowiedni rozmiar szyby. Jeżeli jesteśmy w stanie sami to zrobić, wówczas już na wizycie w salonie możemy podać konkretne wymiary i złożyć zamówienie. Gdy już otrzymamy pakiet szybowy, to czas na wymianę. Należy zdemontować listwy przyszybowe, wyjąć starą szybę, następnie za pomocą wkładek regulacyjnych odpowiednio osadzić szybę w profilu oraz zamontować listwy przyszybowe. Warto jednak poprosić o pomoc fachowca, wówczas mamy pewność, że szyba będzie prawidłowo zainstalowana. Nieprawidłowy montaż może spowodować ponowne pęknięcie pakietu szybowego.

Korzyści z nowego pakietu szybowego

Wymiana pakietu szybowego na nowy może być najlepszą okazją do zmiany parametrów dotychczasowej szyby. Gdy posiadaliśmy standardowy pakiet szybowy, który nie do końca spełniał nasze oczekiwania, możemy go zastąpić pakietem o lepszych parametrach. W zależności od potrzeb może to być pakiet energooszczędny, bezpieczna szyba hartowna, czy może o mniejszej lub większej przepuszczalności światła. Możemy skorzystać także z opcji żaluzji lub szprosów wewnątrzszybowych.

Czego nie powinniśmy robić?

Nie należy wykorzystywać pozostałych całych szyb z pękniętego pakietu szybowego. Nie jest to dobre rozwiązanie, chociaż pozwoliłoby na zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak już raz klejona szyba, nigdy nie pozwoli stworzyć tak szczelnego pakietu szybowego, jak w przypadku wszystkich nowych szyb. Wykorzystując stare szyby może się zdarzyć, że wewnątrz pakietu szybko pojawi się wilgoć. Nie powinniśmy także zastępować gazu szlachetnego w przestrzeni międzyszybowej powietrzem. To także pozwoliłoby na zaoszczędzenie pieniędzy, jednak pakiet szybowy będzie gorszy jakościowo i zimniejszy.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi